
A csapadékvízgyűjtő kiválasztása az első lépés, ha gyűjteni szeretnénk az esővizet. Ebben a cikkben bemutatok pár lehetőséget arra, hogyan gyűjtheted a csapadékvizet és milyen gyűjtési formát érdemes választani.
Miért érdemes a csapadékvízgyűjtő beszerzése?
Amennyiben kertes házban élünk, vagy van egy telkünk, akkor mindenképpen érdemes elgondolkodnunk egy csapadékvízgyűjtő telepítésén. A csapadékvíz nagyon értékes dolog, és a gyűjtésének és felhasználásának jelentősége egyre jobban felértékelődik az idő előrehaladtával.
A csapadékvíz felhasználható a balkon növényeink locsolására. Ebben az esetben olyan vízzel öntözhetjük a balkonnövényeket, amihez amúgy egyáltalán nem, vagy csak rövid ideig jutnak hozzá eső esetén. Az esővíz ugyanis sokkal alkalmasabb öntözésre mint a csapvíz.
Felhasználható a kertben élő növényeink vagy vetemény öntözésére, akár öntözőrendszerrel kombinálva, vagy kannával is kijuttatható.
Használható medence feltöltéséhez tisztított formában, vagy autómosáshoz is, bár utóbbit már ritkán végezzük otthon.
Ezenfelül a professzionális csapadékvízgyűjtő rendszerek alkalmasak arra, hogy az épületen belül wc öblítésre vagy a mosáshoz is használjuk az esővizet.
A fent említett felhasználási módok mindegyike egy ok arra, hogy miért érdemes gyűjteni az esővizet. Nyilván spórolunk is vele, főleg hosszútávon. Tetőfelület méretétől függ az, hogy mekkora mennyiségű esővizet tudunk begyűjteni róla, illetve a tároló tartály méretétől is függ hogy ebből mennyit tudunk felhasználni. De elmondható hogy egy lassabb, hosszabb távon bekövetkező megtérülésről van szó, ami azért nem elenyésző mértékű. Erről készítünk hamarosan egy összefoglaló cikket!
Szóval anyagi szempontból is érdemes lehet gyűjtenünk a csapadékvizet.
Környezettudatos megfontolásból is dönthetünk úgy, hogy mi minél kevesebb vezetékes vizet szeretnénk használni. Illetve találkoztam már olyannal is, aki azért döntött a esővízgyűjtő mellett, mert a településen rendszeresen előfordult, hogy aszályosabb időben nem működött a vezetékes vízellátás (elöregedett volt a vezetékes rendszer ezen a városrészen) és ilyenkor azon kívül hogy nem lehetett csapvizet inni, vagy fürdeni, még a wc sem működött. Szóval, amolyan tartalékmegoldásként gondolt rá.
Vannak olyan nyaralók, tanyák, külterületi ingatlanok, ahol egész egyszerűen nincsen vezetékes víz, és emiatt szükséges gyűjteni a csapadékvizet.
Egy biztos! A jövőben egyre többen fognak úgy dönteni, vagy rászorulnak majd arra, hogy gyűjtsék az esővizet.
Ezek a szempontok szerint érdemes kiválasztani a csapadékvízgyűjtő típusát
Egyértelműen a felhasználás helye, célja a legfontosabb szempont, amit meg kell határoznunk. Kerti növényeink öntözésére használnánk? Balkon növényeinket szeretnénk csak locsolni, amihez esetleg kevesebb víz is elegendő lehet? Az épületen belül szeretnénk felhasználni, vagy esetleg épületben és kertben egyaránt?
Ezeket a kérdéseket tisztázzuk és határozzuk meg a felhasználás helyét.
Fontos tisztáznunk a csapadékvíz felhasználás célját is. Vagyis, hogy miért szeretnénk ilyet otthonunkba? Anyagi megtakarítás céljából? Mert akkor egyértelműen egy komolyabb rendszerben célszerű gondolkodni?! Vagy csak némi rásegítés gyanánt, mert ez esetben elegendő lehet pár tároló az eresz alatt, vagy egy egyszerűbb földbe süllyesztett rendszer.
Felszíni csapadékvízgyűjtő edények
Amennyiben csak balkon növényeket szeretnénk öntözni, vagy egy kisebb veteményt, akkor elegendő lehet számunkra a felszíni esővízgyűjtő tartályok valamelyike.

Ezekből a típusokból többféle elérhető. Leggyakrabban közvetlenül a tetőről leérkező ereszcsatornát szokták belevezetni, így az épület mellett helyezik el. Létezik belőlük esztétikus megjelenésű agyagkaspó-, fahordó- és egyéb dizájn szerint kialakított változat különböző méretekben. Ezeknek a tartályoknak az alján csap van felszerelve amin keresztül a vizet tudunk venni.
Előnyük hogy beruházási költségben alacsonyabb dimenzióban helyezkednek el. Akár még dekorációnak is jók, telepítésük semmiféle szakértelmet nem igényel és könnyen beszerezhetők.
Hátrányuk, hogy kis tárolókapacitással rendelkeznek, mivel pár száz-, esetleg ezer literesek. A télen érkező csapadék egyáltalán nem gyűjthető velük, mivel megfagyna bennük a víz. Továbbá ami előnyük és egyben hátrányuk is lehet az az, hogy látszódnak.

Felszíni tartálynak mondható még ezenfelül az IBC tartály is, illetve léteznek henger alakú műanyag tartályok is de ezeket semmi esetre sem lehet esztétikusnak nevezni. Mindenesetre akit ez a tény nem zavar, annak éppen megfelelő lehet. Ezek nagyobb tárolókapacitásúak, azonban rondák és télen ezekben sem nagyon érdemes vizet tartani mert a fagy miatt megrepedhet a faluk.
Felszín alatti tartályok, megoldások

A felszín alatti rendszereket akkor érdemes választanunk, ha nagyobb mennyiségű csapadékvízre van szükségünk, vagy esetleg nem áll rendelkezésre hely a felszíni tartály elhelyezésére, az épületen belül is szeretnénk használni a vizet.
Előnye, hogy nem látszódik, professzionális felhasználást tesz lehetővé, tárolókapacitása pedig nagy. Hátránya, hogy költséges, ami azonban idővel megtérül.
Ezek a rendszereket minimum 3 köbméterrel érdemes tervezni az épületen belüli felhasználás esetében, de amennyiben kerti használat is a cél, akkor elmondható hogy minél nagyobb annál jobb. Persze az ésszerű kereteken belül maradva méret tekintetében. Ennek tervezésénél a tetőfelület mérete meghatározó tényező. Kerti- vagy vegyes vízfelhasználás céljából egy 100-150 m2-es alapterületű épület esetében érdemes minimum 7-10 köbméteres tartályban gondolkodni. 150-300 négyzetméteres alapterület esetében pedig a 120000 liter + -os megoldásokat érdemes alkalmazni.
Minél nagyobb a tárolókapacitás, annál több vizet tudunk felfogni, tárolni és felhasználni. A mai kiegyenlítetlen esőzési tényezők mellett érdemes egy picit érdemes túltervezni a tartály méretét.
Így ha hirtelen nagyobb mennyiségű eső esik egy aszályosabb időszakban, akkor annak nagyobb hányadát vagyunk képesek tárolni. Illetve télen, amikor nem használunk vizet a kertben, akkor szintén tárolhatjuk a télen leeső csapadék minél nagyobb részét.
Ezek a tartályok műanyag kivitelben és fém kivitelben is elérhetőek, de leggyakrabban a műanyag kivitel az amit csapadékvíz gyűjtésére használunk. A tartályok léteznek fekvő henger és álló henger kivitelben. Így többféle módon, akár egészen szűk helyekre is telepíthetőek a talajszint alá. A tartályokról itt is találsz információt.
Fontos megemlíteni, hogy a csapadékvízgyűjtő tartályokhoz ki kell alakítani egy túlfolyó részt, ami egy szikkasztó rendszerbe kell legyen bekötve. Ez lehet blokk rendszerű szikkasztó és lehet szikkasztó alagút is. Továbbá lehet még kavicsos szikkasztó is. Ezt a lehetőséget biztosítanunk kell, hiszen előfordulhat hogy a tartály megtelik vízzel és a többletvizet el kell vezetni.