Szikkasztó kiépítése Veresegyházon projektünk bemutatása képekkel illusztrálva. A szikkasztó rendszereinket blokk rendszerű elemekből állítjuk össze, rövid kivitelezési határidővel és 5 év teljeskörű garanciával
Első lépések
A megrendelőnk azzal a kéréssel fordult hozzánk, hogy szeretne egy hosszútávon is megbízhatóan működő megoldást a csapadékvíz elvezetésére, éppen épülő családi házánál. Az előzetes ajánlatunk után egy személyes felmérést is kért tőlünk, aminek során alaposabban szemügyre vettük a területet, és pontosabban felmértük azt. Ezután pontosításra került árajánlatunk, aminek elfogadása után időpontot egyeztettünk a kivitelezés megkezdésére. A szikkasztó kiépítése Veresegyházon történt.
Szikkasztó kiépítése Veresegyházon
A tetőfelület vízszintes vetületét vettük alapul, ami 180 m2 volt ez esetben. Egy 6,3 köbméteres blokk szikkasztórendszer került itt telepítésre. A homoktalaj ezen a területen könnyedén elvezeti a vizet, emiatt sokan azt mondhatják hogy kisebb szikkasztó is elegendő lehetne Veresegyház és környékén. Ez igaz lehet, azonban a mai extrém esőzési viszonyokat figyelembe véve célszerű a szabvány méreteket használni. Mi minden esetben így teszünk, hiszen munkánkra csak ebben az esetben vállalhatjuk a felelősséget.
A szikkasztó kiépítése Veresegyházon és környékén is, a talaj miatt kedvezőbb feltételeknek köszönhetően problémamentes feladat. Itt nem kell attól aggódnunk hogy a szikkasztórendszerünkben megáll a víz, esetleg nem képes betölteni funkcióját a nehezen vízáteresztő talaj miatt.
Földmunkával kezdődik minden
A földmunka a kezdete mindennek. A szikkasztó kiépítése Veresegyházon szintén földmunkával indult, mégpedig a terepszintek kialakításával. Itt egy kis plusz feladatot is vállaltunk, mivel a kert terepszintjeinek kialakítása még nem történt meg és emiatt nem tudtuk pontosan mi lesz a terepszint ott, ahová a szikkasztó kerülni fog.
A kertben teraszos kialakítást valósítottunk meg 3 szinten, a terület lejtős elhelyezkedése miatt.
Miután már láttuk a megközelítőleg a szinteket, megkezdődhetett a szikkasztórendszer telepítése. A munka az árkok kiásásával kezdődik, amiben a csatornacsövek elhelyezésre kerülnek majd. Az eresz lefolyóktól kezdjük ásni a nyomvonalakat, egészen a szikkasztóig. A nyomvonalakat 30 cm szélesen, minikotró munkagéppel ássuk ki.
Ezután a szikkasztó helyének kiásása következett. Itt elegendő hely állt rendelkezésünkre ahhoz, hogy a szikkasztó blokkok helyét bobcat munkagéppel áshassuk ki.
Csövek lefektetése és az ereszek bekötése
Ennél a projektnél a 4 db ereszleömlő ágból 2 a dryvit szigetelés alatt került elhelyezésre. Ezek kivitelezése nem a mi feladatunk volt. Az ereszekből leérkező csapadékvizet itt nem vezettük emiatt burkolatba építhető szűrőkosárba, hanem egyenesen továbbmentek a finom hálós szűrő felé.
- alapvetően egy lombfogó kosárral ellátott szűrőbe érkezik az ereszről lejövő cső, ami a durvább szennyeződéseket (lomb, bogár, madártoll) hivatott megfogni. Ebben az esetben a szigetelés alá kerülő csövek miatt nem tehettünk ilyeneket.
A csővezetékeket a közösítés után 150-es átmérőre bővítettük, így érkeztek be a szűrőbe, ami a szikkasztó mellett került letelepítésre.
Ezek a nagy teljesítményű szűrők 500 négyzetméter tetőfelületig használhatóak, finomhálós kosaruknak köszönhetően a kisebb szennyeződéseket is felfogják, így garantálva hogy a szikkasztóba ne kerülhessen semmi olyan anyag ami később eltömítheti azt.
Blokk rendszerű szikkasztó telepítése
A szikkasztónak kiásott gödröt homokkal szinteztük, majd lapvibrátorral tömörítettük. Erre került elhelyezésre a blokk elemekből megépített szikkasztó. Ezt egy sűrű szövésű 300 grammos textilbe csomagolva telepítjük, figyelve a megfelelő méretű átfedésekre, hogy biztosan ne kerülhessen homok a blokkok belsejébe a későbbiek folyamán sem.
A szűrőből kiérkező csatornacsövet a blokkokon kialakított perforált részen keresztül vezetjük be a blokk belseje felé belógatva 30-40 centimétert. A szikkasztóra még elhelyezésre kerül egy úgynevezett szellőztető idom is, ami a rendszer átszellőzését teszi lehetővé.
Mindkét cső bekötésének helyén alaposan lezárunk geotextíliával, amit rögzítünk.
A szikkasztó rendszer telepítésének végeztével letemetjük a rendszert
A csővezetékeket rostált finomszemcsés sóderrel töltöttük körbe, majd tömörítő fával tömörítettük, hogy a visszatöltés során ne süllyedjenek meg, illetve az a sóder a mechanikai sérülésektől is védi a csöveket. A folyamat során a csövek lejtését folyamatosan ellenőrizni szükséges.
Miután stabilizáltuk a csöveket, megkezdődött azok letemetése.
A rendszer letemetését követősen egy kisebb tereprendezéssel zárult a munkánk.
Amennyiben Te is szeretnél örök életű megoldást az esővíz kezelésre, akkor keress minket bátran!