Ebben a cikkben bemutatjuk egy komplett esővíz szikkasztó rendszer telepítésének folyamatát, gyakorlati lépéseit. Mire kell figyelni, hogyan zajlik egy ilyen rendszer kiépítése, mennyi ideig tart, és milyen megoldásai léteznek. Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatsz választ az írásunkból.
A projekt indulása
A szerződés megkötését egy helyszíni felmérés, ajánlatadás majd egy végső egyeztetés előzte meg. Ezután indulhatott a munka. Az épület tetőfelülete 300 négyzetméteres, ami három különböző ponton elhelyezett kavicsos szikkasztóba volt bekötve. Ezek sajnos az évek során eltömődtek, így már nem látták el eredeti funkciójukat. A pince ázott, a ház mellett lévő járda több ponton megsüllyedt.
Az ereszcsatornák 7 ponton érkeztek le a tetőről. Ezekből kettő szikkasztása dréncsővel volt megoldva, ezekhez nem kellett nyúlnunk mivel funkciójukat betöltötték most is.
A többi ereszcsatornát azonban szűrővel kellett ellátni és teljesen új blokkrendszerű szikkasztókba bekötni azokat.
Kettő darab 3 köbméteres és egy 4,5 köbméteres szikkasztót telepítettünk.
A feladat nehézsége az volt, hogy rendkívül kevés hely állt rendelkezésre munkavégzéshez. A legszűkebb keresztmetszet 1 méter volt, ahol át kellett jutnunk és ki kellett termelnünk több köbméter anyagot.
A kertbe való bejutás rámpával volt megoldható, mivel egy garázslejárón keresztül kellett felvinni a gépeket egy szinttel feljebb lévő kertrészbe, majd egy sziklakerten keresztül vezetett az utunk ami a képeken jól látszik majd.
A feladat veszélyes volt, nehéz és összetett, de megoldottuk.
A tulajdonos két ok miatt választott minket. Elmondása szerint szimpatikusak voltunk és senki nem vállalta el a munkát.
Tetőfelület arányos esővíz szikkasztó rendszer
A esővíz szikkasztó rendszer méretezését a legtöbbször elrontják. Vagy mert nem foglalkoznak vele, vagy pedig a szakmai hozzáértés hiánya okozza.
A számításnál szempont lehet az ingatlan területi elhelyezkedése, évi átlag csapadék mennyiség, a talaj szerkezete, a tetőfelület mérete és anyaga (cserép, zsindely, betoncserép). Talajvizes területen speciális megoldásokra lehet szükség!!
A tetőfelületet érdemes teljes négyzetméterrel számolni, nem csak a ház alapterületére vetítve.
Az esővíz szikkasztó rendszer méretezésénél fontos szempont, hogy a területi csapadék adatok figyelembevételével, egy zápor esetén a maximum lehulló vízmennyiséget is el tudja tárolni.
Amennyiben a talaj homokos, akkor számolhatunk azzal hogy a szikkasztóba befolyó víz, nagy ütemben, gyorsan szivárog el a homoktalaj vízelnyelő képessége végett. Így már az esőzés folyamàn is a szikkasztás gyors, emiatt a szikkasztó rendszer sosem üzemel maximum kapacitáson, mindig van benne elegendő tartalék.
Azonban agyagos talaj esetén az elszivárgás folyamata jóval hosszabb lehet.
Elmondható, hogy 100 négyzetméter tetőfelületre 3 köbméteres szikkasztóval lehet számolni, amennyiben blokk szikkasztórendszert vagy szikkasztó alagutat veszünk alapul és homokos talajról beszélünk. Ezt az arány a tetőfelület méretéhez igazítva, megkaphatjuk a saját tetőnkhöz illő méretet.
Amennyiben a talajunk kötöttebb, esetleg agyagosabb (nem teljes vízzáró agyag) akkor 1,3-al szorozzuk a szikkasztó kiszámított méretet.
Amennyiben a szikkasztót kaviccsal szeretnénk tölteni, akkor körülbelül 9-12 köbméteres rendszer volna az optimális 100 négyzetméter tetőfelülethez.
Fontos részlet
Amennyiben blokk szikkasztónk van, akkor egy szinte légüres térrel számolhatunk. Azonban amikor kavicsos esővíz szikkasztó rendszer telepítésére kerül sor, sokan nem veszik figyelembe hogy a 10 köbméteres gödörbe telepített szikkasztó csak 3 köbméter vizet tud felvenni mivel ott van benne a kavics.
Kivitelezés eszközei-gépei
A kivitelezés gyakorlatilag egy minikotró géppel és a kitermelt földet szállító eszközzel történik. A földet vagy egy bobcat homlokrakodóval, vagy pedig egy 70 centiméter széles 350 kg önsúlyú mini dömperrel szállítjuk ki a helyszínről. Akkor használjuk a nagyobb gépet, ha annak ki/be közlekedése megoldott, nagy távolságra kell hordani az anyagot vagy nagyon nagy mennyiségű kitermelt talajt kell elvinni, ha a burkolat elbírja azt és nem tehet kárt kertben. Vagyis ezt a masinát legtöbbször még el nem készült kertekben alkalmazzuk az építkezés alatt vagy közvetlen azután.
A kisebb dömper akkor praktikus ha nagyon szűk helyeken kell dolgozni, vagy egy már kész kertben ahol telepített gyep, öntözőrendszer és növények vannak.
A kis gép előnye hogy könnyű, kis helyeken is elfér, a kis terhelhetőségű burkolatokon is közlekedhet.
Nagy felfordulás kis idő alatt. Avagy mennyi ideig tart egy 300 m2-es családi ház esővíz szikkasztó rendszer kivitelezése
A projektet 8 nap alatt vittük végig. Ez rendszerint egy ekkora méretű tető esetében 4-5 nap amennyiben elegendő hely áll rendelkezésre a kényelmes munkavégzéshez. Itt ennél az esetbél ez nem így volt.
Az esővíz szikkasztó rendszer telepítése
Alapvetően a szikkasztó rendszereket az épülettől legalább 5 méteres távolságban kell elhelyezni, hogy ne tehessen kárt az épület alapjában a folyamatos vízmozgás.
Geotextília választásánál minimum 200 gramm/négyzetméter anyagsűrűségű textilt érdemes használni, de mi 300 grammos textilt szoktunk alkalmazni, az biztosan nem szakad.
A szikkasztókba bevezetett esővízcsatornára mindenképpen szűrőt kell telepíteni. A példa projektünk során burkolatba süllyeszthető mechanikai szűrőt alkalmaztunk, továbbá egy talajba süllyeszthető, kivehető szűrőkosaras mechanikai szűrőt is telepítettünk az esővíz szikkasztó rendszerek elé. Ez egy finom hálós csapadékvízszűrő, ami az apróbb szennyeződéseket is képes megfogni. Előnye hogy nem juthat olyan anyag a szikkasztókba ami eltömíthetné azt, könnyen tisztítható. Hátránya, hogy amennyiben a tető vagy az ereszcsatorna szennyezett akkor könnyen eltömítheti a szűrőt. Ilyen esetben a tetőt célszerű megtisztítani a rendszer üzembe helyezése előtt.
A munka előkészületi része
Tervezést és anyagbeszerzést követően felvonultunk a területre gépekkel, eszközökkel. Mint már azt említettem ennél a kertnél különösen kevés hely állt rendelkezésre a gépeknek, emiatt pár órás előkészítést igényelt a terület és a gépek bejuttatása.
Szikkasztó munkagödör kiemelése
A munkagödör kiemelését minikotró munkagéppel végezzük. A gép egy méter széles, 2 méter lenyúlási mélységgel családi házak szikkasztó rendszereinek, esővíztároló tartályainak telepítéséhez praktikus.
A kitermelt földet folyamatosan hordjuk ki konténerbe egy minidömper segítségével. A munka így gyors ütemben zajlik.
A blokkok elhelyezése előtt vízelnyelő réteg és alapozás gyanánt folyami kavicsot terítettünk a munkagödör aljába amit kiszinteztünk, tömörítettünk, majd geotextíliát fektettünk rá. A geotextilt a gödör felső peremén kihajtottuk annyi ráhagyással hogy be tudjuk vele csomagolni a szikkasztó blokkokat.
Ezután elhelyeztük és összekapcsoltuk a szikkasztóblokkokat. A geotextillel becsomagoltuk úgy, hogy az illesztéseknél 30 cm átfedést hagytunk.
A temetés előtt a csatornacső végeit bekötöttük a rendszerbe. Ennél a munkánknál a szikkasztó telepítése után ástuk ki a csatornáknak az árkot mivel nem tudtunk volna mozogni a területen ha megcseréljük ezt a folyamatot.
A csatornacső végeket 40-50 centiméterrel beljebb toltuk a szikkasztó blokk külső síkjától a szikkasztó belseje felé. A cső és a blokk találkozási pontját több réteg textillel alaposan lezártuk és gyorskötöző bilincsel rögzítettük a textilt a csőhöz.
A szikkasztók mindegyike kapott még egy kiszellőző idomot is, ami a szellőzést biztosítja majd, illetve a víz beáramlásakor kiszoruló levegőnek biztosít gyors távozási lehetőséget.
A csatornaárkok kialakítása során figyelve a folyamatos lejtésre, szűrőket is felszereltünk. Ahol lehetőség volt rá, ott már az ereszről leérkező csatornára is szereltünk burkolatba építhető szűrőt.
Mindegyik szikkasztóba 2 db ereszlefolyót kötöttünk be amiket a két ág találkozása után összekötöttünk és egy csőben vezettünk tovább a szikkasztó felé.
A szikkasztó előtt erre a csőre szereltünk egy finomhálós földbe süllyeszthető szűrőt is.
Innen távozott a víz tovább a szikkasztó felé.
Ebben a kertben kizárólag szikkasztók kerültek telepítésre, de mi mindig arra biztatunk mindenkit hogy elsősorban az esővíz gyűjtésen gondolkozzon. Hiszen ezzel fel tudjuk használni az értékes vizet, és így kíméljük bolygónk erőforrásait.
Milyen költségei vannak egy ilyen rendszernek
Amikor kivitelezőt választasz akkor mindenképpen vedd figyelembe hogy ezekkel a gépekkel nagyon könnyen lehet komoly anyagi károkat okozni. Emiatt fontos hogy a csapat nagy rutinnal rendelkezzen. Ezen kívül a feljebb leírt apró részletekre való nem odafigyelés a későbbiekben nagy károkat tud okozni az ingatlan tulajdonosának amin utólag már csak komoly költségek árán lehet segíteni.
Mi nem szeretnénk a legolcsóbbak lenni. Igényesek vagyunk a munkánkra, precízen, pontosan és biztonságosan végezzük azt.
Minden épület egyedi. Emiatt pontos ajánlatot csak a helyszín és a körülmények ismeretében tudunk adni.