Az esővíz egy természet adta nélkülözhetetlen erőforrás mind növényeink számára, mind számunkra. Napjainkban egyre magasabb vízdíjakkal találhatjuk szembe magunkat, miközben a természet ingyen adja nekünk a legjobb minőségű vizet. Azonfelül, hogy a vezetékes víz díjai magasak, a környezetre sem gyakorolnak kis hatást. Cikkünkben arról olvashatnak miért is lehet környezetszennyezőbb a vezetékes víz használata, és mi is az az esővízgyűjtés, illetve hogyan érdemes gyűjteni?
Az esővíz hasznos tulajdonságai
Már nagyszüleink, dédszüleink korában is aranyat ért az esővíz, és ők is kisebb nagyobb vödrökben, kádakban gyűjtötték. Az esővíz olyan környezetben ahol a nincs szennyezés akár ivásra is alkalmas, olyan tulajdonságokkal rendelkezik. Mind az élővilág számára, mind számunkra emberek számára olyan ásványi anyagokat tartalmaz, melyeket a vezetékes víz néhol nyomokban sem.
Lágyságának köszönhetően sokkal jobb növényeink számára, és akár háztartásunkban is élvezhetjük ezen tulajdonságát. A lágy víz ugyanis sokkal kevesebb mosószer adagolás mellett is képes a megfelelő fokú tisztításra, így akár mosószert is spórolhatunk.
Továbbá az esővíz nagyon magas oxigén tartalommal rendelkezik, melyet a vezetékes víz néha el sem ér. A vezetékes víz belső falán lerakodó szennyeződések a vezetékbe kerülve azt a kis mennyiségű oxigént is elnyelik. Az dús oxigén tartalmú víz pedig akár hiánybetegségeket is okozhat.
Kiváló megoldás lehet tehát gyűjteni az esővizet, mellyel ingyen juthatunk kiváló minőségű vízhez.
Miként lehetséges gyűjteni az esővizet?
Az esővízgűjtés nemcsak egy féle képen valósítható meg. Mint azt feljebb említettem már nagyszüleink is éltek az esővízgyűjtés lehetőségével. Míg ők néhol ütött kopott vödrökben gyűjtötték az esővizet, addig nekünk már számos lehetőség áll rendelkezésünkre.
Szinte robbanásszerűen lettek mindenki számára elérhetőek a földfeletti, dekoratív esővízgyűjtő tartálytól kezdve a földalatti tartályok mindegyike. Az, hogy hogyan szeretnénk gyűjteni az esővizet, szinte csak rajtunk múlik. Attól függ mennyi vizet is szeretnénk gyűjteni, és azt mire szeretnénk felhasználni.
Ha csak kertünk öntözésére szeretnénk esővizet használni akkor lehetséges, hogy elegendő számunkra egy kisebb, föld felszíni, dekoratív tartály. Ha azonban akár háztartásunkban is szeretnénk néhol esővizet hasznosítani akkor érdemes egy nagyobb űrtartalmú földbe süllyesztett tartállyal számolni.
Földfelszíni esővízgyűjtés lehetőségei
A felszíni esővízgyűjtés különféle dekoratív, díszítő értékkel bíró tartályokkal megoldható. Általában ezek a tartályok kertünk egy szegletében kapnak helyet, közvetlen az ereszcsatorna alatt. Ezek az esővízgyűjtő tartályok a tetőről lezúduló csapadékot képesek a tartályba felfogni, majd onnan tudjuk később felhasználni.
A föld felett elhelyezett esővízgyűjtő tartályok vízbefogadó képessége eltérő. Legfontosabb dolog esetükben is, mielőtt megvásárolnánk őket, hogy felmérjük mennyit esővizet szeretnénk gyűjteni, majd újra felhasználni. Ha pontosan nem tudjuk hogyan is meghatározni, és egy adott négyzetméternyi tetőfelület mennyi vizet képes a tartályba juttatni, akkor ez a számítási módszer segíthet: Azt szokták a szakemberek javasolni, hogy nézzük meg hány m2-es tetőfelületünk adott, majd szorozzuk meg 26-al, mert annyi liter víz befogadására képes 1 m3-es tartály.
A felszínen elhelyezett tartályok akár díszei is lehetnek kertünknek, amellett, hogy általuk fedezhetjük növényeink vízszükségletének egy részét, vagy egészét is. Természetesen akár több tartályt is egymás mellé helyezhetünk ezzel is növelve a felfogott víz mennyiségét.
Földalatti esővízgyűjtés lehetőségei
Természetesen az is lehetséges, hogy az esővízgyűjtő tartályokat, földmunka következtében a földbe helyezzük el. Általában ezek a tartályok sokkal nagyobb űrtartalommal rendelkeznek. Némelyik több ezer liter esővíz befogadására képes.
A földalatti esővízgyűjtő tartályok esetében az esztétikum helyett a praktikusság, és időtállóság kerül középpontba. Hiszen esetükben az a cél, hogy egy minél jobb szerkezeti tulajdonságokkal rendelkező tartályt válasszunk, melynek fenntartása sem gyakori.
A földalatti esővízgyűjtő tartályoknál is hasonló képen kell eljárnunk, mint felszíni társaiknál. Itt is meg kell szabnunk, és előre ki kell gondolnunk mennyi vizet szeretnénk gyűjteni a tetőfelületről, majd átszámolni és ennek megfelelően választani tartályméretet. A földalatti esővízgyűjtő tartályok mivel nagyobb mennyiségű víz befogadására képesek, ezért akár háztartásunk víz szükségletének egy részét is fedezni tudják.
Telepítésük során el lehet őket látni jó minőségű szűrőkkel, és összekapcsolva őket a háztartási víz egységivel, akár otthonunkban is felhasználhatjuk az esővizet.
Érdemes gyűjteni az esővizet?
Napjainkban az, hogy vezetékes víz folyik a csapból szinte egyértelmű, és megszokott. Azonban nem volt ez mindig így, és lehet, hogy később is akadnak olyan gondok, mikor bizony aranyat érhet a víz. A vezetékes víz, melyből főzünk, fürdünk, mosunk, illetve kerti növényeinket öntözzük nagy energia befektetéssel jut el házunkba.
Olykor hosszú utat tesznek meg csőrendszereken keresztül, illetve bonyolult hosszadalmas eljárás előzi meg a felhasználás lehetőségét.
Válaszom tehát egyértelműen az, hogy igen. Megéri gyűjteni az esővizet. Általa olcsóbban juthatunk jó minőségű vízhez, melyet háztartásunkon keresztül kertünkben is nyugodt szívvel felhasználhatunk.
Ha benned is kérdés volt még az esővízgyűjtés kapcsán, reméljük tudtunk segíteni. Látogass el weboldalunkra ahol további hasznos információkat olvashatsz a témában is, illetve más földmunkával kapcsolatos témában. Illetve a te is szeretnéd esővízgyűjtő tartályból hasznosítani a vizet, akkor keress minket bizalommal, és segítünk a kivitelezésben.