Tómeder kiásása munkagéppel? Legyen szó egy hatalmas- vagy egy kisméretű kerti dísztóról, vagy éppen egy víztározóról, az induláshoz elengedhetetlen némi hasznos információ, amit most elmondok neked. Olvasd tovább a cikket és tudd meg, hogyan állj neki a saját tavad elkészítéséhez földmunkagép segítségével.
Kerti tavat készíteni nem olyan bonyolult dolog, mint azt sokan gondolják vagy állítják. Ha pár alapszabályt betartunk, akkor biztosan nem marad el a szép végeredmény és vele a sikerélmény. Természetesen ez csak az egyszerűen kivitelezhető tavakra igaz, amikben minimális a gépészet, és nincsen bennük semmi extra épített elem, mint pl, vízlépcső, létra, szökőkút, fürdésre alkalmas dekor szekció.
Most igyekszem leírni röviden, egyszerűen pár lépésben, hogy mire figyelj amikor nekikezdesz a kerti tavad megépítésének.
Akkor is érdemes velem tartanod, ha kisméretű tavat szeretnél a kertedbe, ha saját géppel, vagy bérelt munkagéppel dolgozol, vagy kertésszel építteted meg a kerti tavadat, mert még így is hasznos és érdekes lehet a cikk.
Kezdjük az alapokkal!
Hogyan a legjobb a tómeder kiásása, kézzel vagy géppel?
Érdemes ezt végiggondolni az elején hogy szükségünk lesz e munkagépre és ha igen akkor milyen gépre.. Nézzük az érvek és ellenérvek szemszögéből a dolgot, mi szól a kézi erővel végrehajtott tómeder ásás mellett.
- A tómeder kiásása Kézi erővel pontosabban tudunk dolgozni, a finom munkát pontosabban tudjuk elvégezni / viszont sokkal lassabban haladunk , és a finom munkát a neheze után érdemes elvégezni, ez is bőven elegendő
- A tómeder kiásása Kézi erővel költséghatékonyabb a projekt / viszont ez csak kisméretű tavaknál igaz, nagyobb méretű tavaknál sokkal gazdaságosabb a meder kiásása földmunkagéppel
- “Ráérek eltalicskázni a földet” mondja az aki nem gondolt bele abba, hogy ez mennyi munkával és idővel jár. Egy kisebb tó esetében még csak-csak, de egy nagyobb tó mellől már sokkal keservesebben tűnik el a sok-sok köbméter föld
- Olcsóbb a kézi munka / ez manapság egyáltalán nem igaz, és még ha igaz is volna, akkor is költséghatékonyabb volna munkagéppel kiásatni a tómedret már egy közepes méretű tó esetében is
Tanulság: tómeder kiásása méretét tekintve
Amennyiben valami alapszabályt szeretnék felállítani a fenti felvetések tükrében, akkor azt mondanám, hogy amennyiben 5-10 köbméteresnél nagyobb tavat tervezel, akkor mindenképpen gondolkodj el egy munkagép bérlésén.
Milyen gépre lenne szükségem a tómeder kiásása kapcsán?
Amennyiben 5-150 köbméter közötti tavat tervezel, akkor elegendő lehet egy minikotró gép is. Ha ettől nagyobb tavat szeretnél akkor valami hatalmas monstrumra lesz szükséged. A kisebb gépek nagy előnye, hogy kisebb helyeken is elférnek, vagyis ha egy meglévő kertbe szeretnél beilleszteni egy tavat, akkor bizony érdemes figyelembe venni a határokat helyigény szempontjából, illetve meglévő burkolatokon való áthaladás szempontjából is.
Továbbá a föld elhordásához számolnod kell egy olyan masinával is, ami kihordja majd a földet, amennyiben nem lehet elteríteni a helyszínen.
Hol legyen a kerti tó helye?
Sok weboldalon azt lehet olvasni, hogy a kerti tavat nem szabad napra építeni. Ez részben igaz csak, mivel a kisebb méretű kerti tavak valóban könnyebben túlmelegednek, ha egész nap tűzi őket a nap. Persze ne csüggedj ha nincsen árnyék a kertedben, mert megoldás erre is létezik.
Mindenesetre igaz, hogy egy 5-15 négyzetméteres tavat szerencsésebb félárnyékba tervezni, ahol csak 3-4 órát éri tűző nap a 24 órából. Vagy szűrt fényt kap egész nap.
Egy nagyobb tó esetében (amiről a képek is készültek), tervezhető az napos részre is nyugodtan, mivel egy 50 négyzetméter feletti vízfelülettel rendelkező épített tó már akkora, hogy annak természetes biológiai folyamatai önfenntartóbban tudnak működni.
Kis tó:
Inkább félárnyékba való, de ha nem megoldható, akkor árnyékolhatjuk tó mellé telepített növényekkel, vagy tavirózsával a vízfelületet. Keringető tavi szivattyú elengedhetetlen kellék a vízminőség megőrzéséhez.
Nagy tó:
Bárhová teheted, de ha folyamatosan éri a nap akkor használj árnyékoló vízinövényeket, tavirózsát, sást, ilyesmit. A víz keringetésére szolgáló tavi szivattyút érdemes elhelyezni ebben is, mivel az első pár évben ameddig nem áll be a tó természetes biológiája, addig jó ha mozgatjuk a vizet mesterségesen.
Hogyan kezdjek hozzá?
Szükséged lesz:
- Vízmértékre, vagy egy szintező műszerre. A képeken látható tavat mi tűztük ki, és csak spárgát cölöpöket és vízmértéket használtunk. Picit jobban fogsz így izgulni amikor feltöltöd a tavat, de megfelelő időráfordítással menni fog. A szintezőműszer pontosabb megoldás. Már pár ezer forintos napidíjon bérelhetünk lézeres verziót is, amivel akár egyedül is tudunk szintezni.
- Vas- vagy fa karó a kitűzéshez
- spárga vagy kitűző zsinór
- Ásó, lapát, talicska a kisebb koordinációs műveletek végett
- Valamilyen földmunkagépre, amin van markoló szerkezet. Forgó-kotró földmunkagéppel vagy egy adapterrel ellátott bobcat földmunkagéppel. Nagyobb tómederhez mindenképpen markolót keress
Jöhet a tómeder kiásása helyének kitűzése
A tómeder kiásása folytatódhat azzal, hogy kitűzöd a tó széleit, és a földmunkagéppel a kitűzött területen belül le kell szedni 40-50 centiméter földet mindenhonnan.
Most add meg a 0 pontját valamelyik karónál. Érdemes úgy kitűzni, hogy a tó eltervezett szélének vonalában 2-3 méterenként legyen leszúrva egy kitűző karó. Majd a tó 0 pontjától* mindenhova át kell vinned a szintet, hogy a tó pereme mindenhol egy magasságú legyen. Ha jól csináltad akkor nem fog kifolyni belőle a víz :).
0 pont* = Itt lesz a vízszint teteje. Ha lejt a területed és a lejjebb lévő pontjára teszed a 0 pontot, akkor a magasabbik oldalnál faragni kell majd a területből és így lehet hogy a tavad egyik oldalán lesz egy kis rézsű. Ha a magasabbik oldalon lesz a 0 pont, akkor az alacsonyabbik oldalon töltened kell majd egy picit hogy vízszintbe tudjad hozni a tó peremét.
Ha a kitűzéssel nagyjából megvagy, akkor folytathatod az ásást munkagéppel.
A tómeder kiásása földmunkagép segítségével
Érdemes szakemberrel legalább megterveztetned a kerti tavat, mert most jön az a rész, amikor a különböző szinteket is folyamatosan ki kell alakítani a tómederben, miközben a munkagép dolgozik, vagyis ás. Az első szint nagyjából kialakul a 40-50 centiméteres rétegleszedéssel, viszont a többi csak most következik.
Az alábbi képeken a tómeder kiásása kézzel történt, mivel ez egy kis kerti tó. Csak példaként szolgál a mederkialakításra.
A szintek kitűzésére most nem térek ki részletesen. Körülbelül úgy történik mint az első szint kitűzése. A második szint és az első közötti területek lesznek a tómeder teraszai, amivel különböző vízmélységeket alakítasz ki a növények számára. Szóval a következő szint ismét 40-50 centiméterrel lejjebb kerülhet. Itt nyugodtan kialakíthatóak ívek a teraszok vonalvezetésében.
Tipp: Amennyiben van arra lehetőségünk hogy nagyobb tavat építsünk egy pár négyzetméteresnél, akkor a tómederben kialakíthatók lassabban mélyülő, sekélyebb teraszok is. Ezek a részek nagyon látványosak tudnak lenni, mivel látjuk a meder alját, gyakorlatilag olyan mint egy természetes partszakasz.
Ezután pedig a tó legmélyebb pontjának kijelölése és kiásása következik. Ez legyen minimum egy méter, de ha van helyed, vagyis nagy tóról van szó akkor lehet kettő méter is. Itt tudnak áttelelni a különböző tavi kedvenceid, mint pl. az aranyhal.
Egy ügyes gépessel itt is rengeteget tudsz spórolni, ugyanis a teraszok kialakításánál elő tudnak fordulni megbocsáthatatlan bűnök, amiket nagyon nehéz utólag jóvátenni. Összegezve, egy munkagéppel itt is könnyebb az élet, sok vesződséget, fáradságot, energiát é pénzt spórolhatsz vele.
Tipp:
A földből először nézd meg mit tudsz elhasználni a tó köré töltésnek, mert szükség lehet rá és ciki ha már elvitetted de kellene még.
A fenti meder befejezését lentebb láthatod! Ha segítségre van szükséged akkor írj nekünk!
Tó ásás munkánkat itt nézheted meg
Tó fóliázása
Ezt a részt eredetileg nem szerettem volna tárgyalni a “tómeder kiásása” cikkben, mert igyekeztem a munkagéppel elvégezhető munkafolyamatokra koncentrálni. Azonban egy-két jó tanács erejéig írnék róla.
- A fóliázásnál mindenképpen érdemes egy szakembert keresni, aki bele hegeszti nekünk a fóliát a mederbe. Ez egy picit költségesebb, azonban sokkal szebben eldolgozott fóliát kapunk, ami azt eredményezi, hogy könnyebben el tudjuk majd takarni.
- Érdemes minimum 1,2 mm-es uv álló szálerősített fóliát használni (tetőszigeteléshez is ezt alkalmazzák.
- A fólia alá vastag (kb 250-300 gramm/m2) geotextilt használjunk.
- A nagyobb sziklák és a fólia közé tegyünk szintén geotextilt. A fólia és a kövek közé alapból lehet tenni textilt, hogy megvédjük a fóliát a mechanikai sérülésektől.