Milyen módszerrel egyszerűbb, gyorsabb vagy gazdaságosabb a termőföld behordás? Lássuk a lehetőségeket, hogy melyik verzió a jobb számodra a kézi vagy a gépi termőföld behordás.
Amikor termőföld behordást tervezel és nem vagy benne hogy szükséged van-e gépi földmunkára ehhez, akkor olvasd el ezt a cikket amiből mindez kiderül.
A matek nagyon egyszerű
Amikor egy fő építőipari segédmunkás napi bérét nézzük a jelenlegi állás szerint, akkor ez minimum 25-30 ezer forint egy napra. Egy bobcat homlokrakodó bérleti díja egy napra 60-80 ezer forint, de ha tud a gép dolgozni folyamatosan akkor össze sem lehet vetni hogy mekkora mennyiségű munkát tud elvégezni egy nap egy emberi erővel elvégzett munkához képest.
Termőföld behordás gépi erővel
A termőföld behordás leggyakrabban az építkezést követően, illetve kertépítések során jön szóba. A termőföld behordás homlokrakodó géppel a legegyszerűbb, mert ez a gép a legmegfelelőbb erre a célra. A bobcat (homlokrakodó) nagyon hatékony, mert egyszerre fél köbméter termőföldet képes megmozgatni a kanalával. Nem csak gyorsan lehet vele dolgozni, hanem több mindent el lehet vele végezni.
Különböző anyagok mozgatására, burkolatok alatti föld kiemelésére is alkalmas.
Mennyi ideig tart a termőföld behordás?
A bobcat munkagéppel egy nap akár 100 köbméter mennyiségű földet is meg lehet mozgatni. Ez attól függ hogy milyen a terep, milyenek a terület adottságai.
Ha akadálytalan a gép mozgása, a földet nem kell messzire vinni és a termőföld mennyiség rendelkezésre áll, akkor egy nap 200 köbméter föld megmozgatható a géppel.
Egy átlagos méretű kertbe történő termőföld behordás fél nap alatt meg szokott történni. Vagyis körülbelül 40-50 köbméterig fél napba bele szoktunk férni, még úgy is hogy belekalkuláljuk a föld kiszállítás oldalán a budapesti forgalmat.
Milyen végeredményt kapok ha gépi földmunkát rendelek?
A munkagéppel a termőföldet a kertbe visszük, majd ott a kert legtávolabbi sarkától elkezdjük elteríteni. Azért tesszük ezt így, hogy nem kelljen a beterített termőföldön többször áthaladni a géppel, ugyanis az nagyon letömörítené a talajt.
A földet kiborítja a gép a kanálból, majd a kanállal óvatosan elhúzza a kiöntött termőföldet.
Hiba amit sokat elkövetnek!
A legtöbb munkagépes teljesen síkra, teljesen egyenletesre elhúzza a beterített termőföldet. Miért baj ez?
Azért mert ahogy a gép a kanalának lapjával elhúzza a földet, egyben le is tömöríti azt mégpedig túlságosan is. Ez azért baj, mert ha utána füvesíteni szeretnél akkor nagyon nehezen fogod tudni megmunkálni a területet. Ahhoz hogy utána el tudd gereblyézni a terepet, ahhoz újra fel kell majd rotálnod, fel kell lazítanod a talajt!
Kertész múltunkból pontosan tudjuk és ezért fel szoktuk rá hívni a figyelmet, hogy a gyepnek sem jó ha túlzottan le van tömörítve a talaj. Ugyanis a talajnak így romlik a víz, hő, és tápanyag gazdálkodása. A fű egy ilyen letömörített talajon nem lesz szép, sőt nem fogsz tudni normális gyepet létrehozni.
Ezért javasoljuk hogy kis kupacokba terítsünk, azt elhúzva finoman, nem a gép súlyával letömörítve!
Fordulj hozzánk bizalommal ha segítségre lenne szükséged ebben vagy bármilyen földmunkában!