Amikor építkezést követően hátra van még a tereprendezés, vagy meglévő telkeden tervezel tereprendezést akkor mindenképpen érdemes végiggondolni néhány dolgot. Ezzel nem csak időt hanem pénzt is tudsz spórolni.
Amennyiben egyből gépi földmunkát szeretnél rendelni, esetlegesen kézi tereprendezéssel kiegészítve akkor ide kattintva megteheted azonnal.
Szenzáció!
Mi több mint 15 éve a kertek világában is tevékenykedünk. Ezért nem csak gépi földmunkát tudsz nálunk igénybe venni, hanem nagy tapasztalattal és rutinnal bíró komplett tereprendezési és szintezési előkészítő munkákat is. Ez azt jelenti, hogy a tereprendezést úgy adjuk át hogy akár már csak a magvetést vagy a gyepszőnyeg leterítését kelljen elvégezned.
Mindent a tereprendezésről
A tereprendezés költségei a terület méretétől, a terület jellegétől (vagyis hogy milyen növényzet van rajta, hegyen van vagy sík terepen) a talaj fajtájától függ és ezen kívül még a terület megközelíthetőségétől.
A tereprendezés az egyik legköltséghatékonyabb munka, ugyanis rendszerint nem tart sok ideig. Keményebb sziklás talajokon előfordul hogy nehezebb a dolgunk van, de a legtöbb lazább szerkezetű talaj esetén ez egy gyorsan elvégezhető folyamat.
Hogy mennyire? Homoktalajon egy 1000-2000 négyzetméteres területen akár fél nap alatt is meg lehet csinálni. Ha a területet növényzet is borítja akkor ez megnöveli a tereprendezés időtartamát és költségeit.
Milyen Költségei vannak a tereprendezésnek?
Mint fent azt már említettem ez függ a terület adottságaitól. Azonban rendszerint ha csak tereprendezésről van szó akkor egy átlagos magánkert esetében ez nem szokott több lenni 120.000 forintnál.
Mennyi ideig tart a tereprendezés?
Egy átlagos magánkert esetében nem szokott több lenni mint 1 nap.
Mekkora mennyiségű földdel kell számolni ha a tereprendezés után termőföldet is szeretnél teríteni?
Amikor földmennyiséget számolsz, akkor érdemes 15% plusz menyiséget rászámolni a kapott mennyiségre. Miért? Azért mert a föld tömörödni fog. Amikor kiszedünk valahonnan földet, akkor annak térfogata megnő. Ezt hívjuk a talaj lazulásának és ilyen esetben akár 30%-al több kikerülő földmennyiséggel lehet számolni. Amikor beteszünk valahova földet, akkor pedig talajtömörödéssel kell számolni ami 10-20 % között lehet.
Milyen töltőföldet rendeljek?
Tereprendezés előtt vedd figyelembe, hogy a megrendelt és felhasznált földet minősége hosszútávra meghatározza majd a területi adottságokat. A töltőföldnek (mint azt a neve is mutatja) nem kell a legjobb minőségűnek lennie. A lényeg az, hogy ne legyen benne szemét, sitt és jól lehessen tömöríteni.
Ha szemetes a töltőföld, akkor az nem lesz jó a növényeknek és nyilván az alsóbb talajrétegeket is szennyezheti ami nem jó. Ha pedig törmelékes az tömöríthetőségi problémákat okozhat.
Ha szikla vagy kőtörmelék van benne az nem olyan nagy gond, sőt nagyon sok esetben elkerülhetetlen. Arra kell figyelni, hogy ne legyenek benne nagy darabok, illetve építési törmelékek. Ezek tereprendezés során gondot jelenthetnek. Nehéz eldolgozni a földet, illetve ha sok benne a nagy kő akkor nem lehet megfelelően tömöríteni.
Honnan és kitől vásároljak megfelelő minőségű termőföldet?
Nagyon sokan árulnak termőföldet, de sokan ki is használják a magán megrendelők tapasztalatlanságát. Eladják a legrosszabb minőségű földet is termőföldnek. A jobb minőségű földek ára 6-7 ezer forint/köbmétertől indul. Ebben nincsen benne a kiszállításuk. Ez egy jó szűrő lehet, és egy dolog biztos! Az, hogy amit túl olcsón adnak az nem lehet jó minőségű.
Miért fontos a jól tömöríthető töltőföld?
A tereprendezés után, a töltőföldet tömöríteni szükséges. Emiatt fontos, hogy olyan földet válasszunk amit jól tudunk tömöríteni. Minél vastagabb rétegben töltünk fel egy területet, annál fontosabb ez.
A feltöltött részeket tömöríteni kell géppel. Ehhez döngölő békát érdemes alkalmazni és ezzel kb 50 centinként tömöríteni a területet. Nagyobb területeket hengerrel is lehet tömöríteni.
A jó tömörítés azért fontos mert ha ezt hiányosan végezzük el, akkor bizony megsüllyedhet a területünk. Földfeltöltést és tereprendezést követően jó esetben a további külső munkálatokkal meg szokták várni a következő év tavaszát, mert sok esetben a téli csapadék hatására itt-ott még süllyed a terület.
Milyen vastagságban kell teríteni a termőföldet?
A termőföld vastagságát az határozza meg, hogy milyen célra használjuk majd fel az adott részt. Gyep lesz rajta, vagy növények? Amennyiben gyep, akkor 10-20 centiméter termőföldet terítsünk el a területen. Természetesen jobb ha minél vastagabban terítjük el a termőréteget tereprendezés során, de nyilván a költségvetésünktől is függ hogy mekkora mennyiséget használhatunk fel.
A növények alá érdemes nagyobb mennyiségű földet is beteríteni. Ezt tereprendezés során figyelembe kell venni. A kertépítésben úgy érik el, hogy az egész területre arányosan elterítik a 10-20 centiméter termőréteget, majd az ültetés során csak az ültetőgödrökbe töltenek friss, jobb minőségű földet. Ezzel jelentősen csökkenve a költségeket.
Ez is megfelelő a növényeknek, hiszen a megeredésük kezdeti szakaszában sokkal fontosabb az, hogy jó minőségű, tápanyagban gazdag földben fejlődhessenek. Ha megerősödtek, gyökérzetük eléri a feltöltött részeket már nem lesz gond velük. Természetesen nagyon fontos, hogy a sittet ne a kertbe temesse el a tulajdonos, vagy a kivitelező, mert ez később a kert növényeire nézve rossz hatással lehet.