Egy budapesti társasház esővíz kezelése pár nap alatt. Ebben a leírásban erről olvashatsz bővebben.
Egy 16. kerületi társasház esővíz kezelése volt a megoldandó feladatunk. A társasház nem most épült. Amikor a kivitelezés megtörtént akkor az egyik ereszlefolyó szikkasztását az épület közvetlen közelében kavicsos szikkasztási megoldással építették ki, ám ez pár év elteltével eltömődött és a csapadékvíz az épület lábazatát kezdte áztatni, ami sajnos a lábazat kismértékű károsodásához vezetett.
A projekt leírása
Amikor megkeresést kaptunk az egyik tulajdonostól, egy helyszíni felmérés során egyeztettük a részleteket. Az épület egyik tetőrészéről (körülbelül 150 négyzetméteres) leérkező ereszcsatorna szikkasztója pár év után felmondta a szolgálatot. Az épület lábazata ázott, illetve egy teraszhoz kapcsolódó lépcső már elkezdett elválni az épülettől, mivel a talaj némileg süllyedésnek indult.
Kavicsos szikkasztók esetében sajnos sokszor előfordul, hogy a nem megfelelő szűrés, vagy a szakszerűtlen kivitelezés miatt pár évvel a telepítésük után eltömődnek és így már nem tudják betölteni funkciójukat.
Itt is ez történhetett. Nem tártuk fel a régi szikkasztót, mivel a kialakítása közvetlenül az épület mellett történt és így semmi értelme nem lett volna ezt újraépíteni. Illetve nem szoktunk kavicsos szikkasztót ajánlani, pont a hosszútávú szempontok végett.
Egy blokk rendszerű 6 köbméter körüli szikkasztót javasoltunk, aminek helyét a hátsó kertbe gondoltuk optimálisnak a tulajdonosokkal közösen. Az igények közé tartozott, hogy a szikkasztóra kerüljön egy betekintő nyílás, és egy nagy hatásfokú professzionális esővízszűrő akna, ami finom hálós szűrővel van ellátva.
A felmérést követően árajánlatadás következett. Több cég közül választottak ki minket, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosoknak elsősorban a minőség és a hosszútávú megbízható használhatóság volt a szempontja.
Csővezetékek lefektetése
A munkálatokat felvonulás után a csővezetékek lefektetésével kezdtük. Mivel egy már meglévő kertről van szó, ezért igyekeztünk minimális rombolással véghezvinni a feladatainkat. A nyomvonalakat kiástuk, figyelne a folyamatos lejtésre. A munkát nehezítette, hogy az első 4 méter nyomvonal keresztezte a gáz- és a vízvezeték útvonalát. Mivel nem volt közműtérkép ami rendelkezésre állt volna, ezen a szakaszon kézi ásást alkalmaztunk.
Az árkokból kikerűlő földet az árkok mellé helyeztük el. A munkához erősített falú, úgynevezett kg csöveket használtunk. A 30 méteres lefolyó szakaszra 3 db tisztítónyílás került elhelyezésre tulajdonosi kérésre. A tisztítónyílásokat végül talajszint alá vágtuk vissza és kupakkal zártuk le, majd pontos helyüket feljegyeztük és a kerítésre is följelöltük.
A tisztítónyílások feletti gyepfelületen így nem látszottak a nyíláson lévő kupakok, azonban ha szükség volna rájuk, akkor egy kis ásással feltárhatóak. A csővezetékeket elvezettük a szikkasztó mellett elhelyezésre kerülő szűrőig, majd innen tovább a szikkasztóhoz ahová majd bekötésre kerültek.
A csővezetéket mellett kézi tömörítést alkalmaztunk, majd alaposan be is locsoltuk a jó tömörítés érdekében. Ahol szükséges volt, ott homokkal vettük körbe a csöveket. Ez abban az esetben indokolt, ha a kitermelt talaj nem tiszta, rögös, köves vagy sittes, ami esetleg megsértheti a csöveket visszatöltéskor vagy azután.
Szikkasztó kialakítása – esővíz kezelése
A szikkasztó kialakítása 28 darab egyenként 220 liter kapacitású Otto Graf márkájú szikkasztóelemből épült meg. A munkagödör kiásását követően kavicságyat készítettünk, amit letömörítettünk majd erre helyeztük el az alaplemezeket.
Az alaplemezekre kerültek a szikkasztóelemek amiket egymáshoz rögzítettünk és két sorban helyeztünk el. 200 gramm/m2 anyagsűrűségű geotextíliával csomagoltunk köbe a szikkasztót. Az épület esővíz kezelése hosszútávon csak úgy tud megbízhatóan működni, ha a geotextilt gondosan, átfedésekkel helyezzük a szikkasztó köré. Így kerülhető el a föld bemosódása a szikkasztóba.
A szikkasztóra egy betekintőnyílást is elhelyeztünk, ami egyben a kiszellőzést is biztosítja majd. A szűrőből kiérkező lefolyócsövet, az erre a célra kialakított perforált részbe kötöttük be oldalról az egyik szikkasztó oldalelembe.
A munka végeztével megkezdődött a szikkasztó letemetése. A szikkasztót először kaviccsal töltöttük körbe, majd ezután a kitermelt földdel kezdtük el lefedni.
Nagy kapacitású csapadékvíz szűrő az esővíz kezelése során
A nagy kapacitású szűrő végzi majd a finom szűrését a csapadékvíznek. Az esővíz kezelése, akár szikkasztóról vagy tartályról legyen szó, akkor a legtökéletesebb, ha ilyen szűrőt használunk mivel ez az apróbb szennyeződéseket is megfogja és így azok nem kerülnek bele a szikkasztóba. A szűrő alá szintén kavicsot töltöttünk és erre helyeztük el a szűrőt. Miután beállítottuk a szűrőt, ezt is körbetöltöttük és letemettük.
A munka átadása és garancia
Az esővíz kezelése egyszerűnek tűnhet, de ne tévesszen meg minket az elemek egyszerű, telepítőbarát kialakítása. Bár az elemek összeszerelése valóban nem bonyolult, de a megfelelő géppark nélkül sok időt vesz igénybe és a földmunka nagyon nagy részét teszi ki a munkának.
A megfelelő lejtéseket a csővezetés telepítésénél, és a szintek kialakítását műszerrel célszerű végezni. Mi ehhez optikai szintezőt alkalmazunk. Tehát összességében elmondható, hogy szakértelmet kíván a feladat.
A telepítést követően a felesleges földet egy bobcat segítségével konténerbe hordtuk. A területet kifelé haladva rendeztük egy minikotrógép segítségével, a burkolatokat pedig lemostuk. Így az átadáshoz egy olyan területet hagytunk magunk után, ami tiszta volt, rendezett és várta a nyomvonalak feletti fűmagvetést. Viszonylag kis pusztítással tudtunk egy nagy munkát elvégezni, és ezt a professzionális eszközparkunknak köszönhetjük.
Fel vagyunk készülve szinte bármilyen területen végzendő munkára, és nagy tapasztalatunk van az egészen extrémnek mondható terepviszonyok közötti munkavégzésben is.
A munkáinkra 5 év teljes körű garanciát vállalunk!
Amennyiben Te is szeretnél velünk kiviteleztetni, keress minket bizalommal.