Cikkünkben arról lesz szó, miért is fontos már az építkezés során szikkasztó alagút beszerzéséről és telepítéséről gondolkodni. Illetve milyen kellemetlenségek üthetik fel fejüket ha nem rendelkezünk megfelelő szikkasztó berendezéssel.
A megváltozott környezeti hatások
A klímaváltozás során egyre többször kell szembesülnünk a megváltozott környezeti hatásokkal. Míg pár éve szinte biztosak lehettünk abban, hogy télen hatalmas hótömeg fogja kertünket borítani, addig napjainkban ebben csak reménykedhetünk. A csapadék eloszlásában és intenzitásában hatalmas különbségek figyelhetőek meg az évek során.
Hazánk éves csapadékmennyiségét tekintve körülbelül 600-700 mm körül mozog. Kertünkben található növényeink számára ebből elegendő csupán 520 mm egy évben, az intenzív hajtásnövekedés szakában. Mindenki számára látható tehát, hogy szinte nem is lenne szükségünk a drága ivóvízre kertünk öntözéséhez.
Ezzel együtt azonban, míg a csapadék mennyisége évente elegendő addig az eloszlása már nem megfelelő. A megváltozott környezeti hatások során azonban egyre többször kell számítanunk heves zivatarokra.
A heves zivatarok okozta problémák
Míg összességében főleg az őszi, tavaszi hónapok mondhatóak csapadékosnak itthon, addig a száraz nyári hónapokban egyre többek a heves zivatar, viharok.
E viharok esetén sokszor olyan mennyiségű eső zúdul kertünkre és házunk tájára, melyet a burkolatok, és a talaj nem képes olyan gyorsasággal elszikkasztani. A víz tehát nem találja meg olyan gyorsan az útját a talaj rétegei közt, amilyen gyorsan hullik a csapadék a földre.
Ennek következtében pedig általában alagsori beázásokkal, pince beázásokkal, és vizes falakkal szembesül az ott lakó, ha nem rendelkezik esővíz szikkasztóval.
A szikkasztó alagút
Mint arról beszéltem a heves zivatarok okozta problémák elkerülhetőek szikkasztó berendezések használata mellett. Szikkasztó berendezés kapcsán szikkasztó blokkról, és szikkasztó alagútról beszélhetünk.
A szikkasztó alagút egyszerű megoldás lehet arra, hogy az esőzések alkalmával felgyülemlett csapadékot elszikkassza a földfelszín alatt.
Telepítése nem kíván nagyobb szakértelmet, illetve összeszereléséhez sem szükséges nagyobb szaktudás. A szikkasztó alagút egy polipropilénből készült szikkasztó berendezés, melynek súlya körülbelül 15 kg, így a vele való munka nem kifejezetten megterhelő.
Szikkasztó alagút telepítése
Telepítése általában egy nagyobb gödör ásásával kezdődik, mint maga a szikkasztó alagút. Célszerű olyan helyre elhelyezni, ahol közvetlen közelében nincs nagyobb fa, illetve megfelelő mélységben van a földbe ásva. Azért nem javasolt fa közelébe helyezni, mert annak kisebb nagyobb gyökerei károsíthatják a szikkasztó alagutat. Majd az alagút alá célszerű kavicsréteget fektetni, majd a szikkasztó alagutat behelyezni, melyet egy geotextíl vesz körbe.
A geotextíl használata azért előnyös, hogy később ne tudjanak nagyobb szennyeződések a szikkasztó alagút közelébe jutni. Ugyanakkor azonban a geotextíl tökéletes hiszen a szennyeződéseket nem engedi be, de a víz szivárgását nem akadályozza meg.
Miután a szikkasztó alagút a földbe került nagyon fontos, hogy megfelelő földréteg kerüljön rá. Az, hogy milyen vastag földdel fedjük le függ attól, milyen az adott terület forgalma. Ha csak gyalogos forgalomnak lesz kitéve az adott terület akkor elegendő 20-25 cm földréteget helyezni az alagútra. Ha azonban később járművek is fognak a területen közlekedni akkor akár 80 cm földdel is befedhetjük.
Telepítésénél és összeszerelésénél fontos odafigyelni arra, hogy az első és az utolsó elemünket végzáró elemmel kell ellátni.
Mekkora űrtartalmú lehet egy szikkasztó alagút?
Legtöbb esetben 300 liter víz befogadására és esővíz szikkasztását teszi lehetővé egy alagút. Az az egyik előnye az alagútnak, hogy az elemek egymásba csatlakoztathatóak, így befogadóképességük növelhető. Így akkora méretű szikkasztó alagutat hozunk létre, amilyet csak mi szeretnénk.
Fontos azonban figyelni arra, hogy akkor ha több elemet kapcsolunk egymás után az első és az utolsó elemet mindenképp lássuk el végzáró elemmel.
Természetesen mielőtt megvásárolnánk saját szikkasztó alagutunk célszerű egy szakemberrel egyeztetni. Így biztosak lehetünk abban, hogy a megfelelő méretű szikkasztó berendezés került kertünkbe.
Mennyibe kerül egy szikkasztó alagút?
Egy alagút árát legnagyobb mértékben az befolyásolja, hogy hány darabra tartunk igényt. Természetesen a különböző cégeknél különböző árakon juthatunk hozzá egy szikkasztó alagúthoz.
Általánosságban 17.000-19.000 Ft között már hozzájuthatunk egy darab szikkasztó alagúthoz. Ez az ár természetes annak függvényében növekszik ahány darabra van szükségünk.
Ugyanakkor a szikkasztó alagút árán felül általában annak telepítési költségeivel is számolnunk kell. Telepítése nem bonyolult, azonban mindig célszerű szakember segítségét kérni. Így biztosak lehetünk abban, hogy szakszerűen kerül telepítésre a szikkasztónk, és nem kell esetleges problémákkal számolnunk.
Ha neked is felütötte már beázási probléma a fejét házad körül, vagy még nem jártál ilyen cipőben, de nem is szeretnél akkor azt javaslom vedd fel velünk a kapcsolatot, és vállaljuk egy szikkasztó alagút telepítését kertedben.
Ha pedig jobban elmélyednél az esővízgyűjtés témájában, miért is fontos, és milyen előnyökkel jár együtt, a linkre kattintva megteheted.