A medencealap témában összegyűjtöttük a legfontosabb infókat amit laikusként érdemes tudnod mielőtt belevágsz a medence megépítésébe. Mivel jár? Hova érdemes tenni? Mekkora költség a földmunka? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre válaszolunk.
Mekkora felfordulással jár egy kerti medence kialakítása?
Egy medence kialakításának legnyűgösebb része az alap kiásása. Ugyanis ez a munka jár a legnagyobb felfordulással. A munkagépet be kell engedni a területre, a kitermelt földet ki kell hordani és ez mind sok kosszal, zajjal jár. Viszont jó hír hogy nagyon gyorsan lezajlik, mert az alapot 1-2 nap alatt ki lehet ásni amiben már a kitermelt föld elhordása is benne van.
Ha meglévő kialakított kertbe kerül a medence, akkor a medencealap elkészítése után egy kis kertfelújítási munkával mindenképpen számolni kell majd.
Mi a legideálisabb hely a medencének?
Van pár fontos szempont amit még a medencealap kialakítása előtt alaposan meg kell fontolni.
- Számolj azzal, hogy a medence gépészeti egységeinek (még ha minimálisan is) hangja van. Ezt a zajhatást csökkenti, hogy a gépészet egy lezárt térben kerül telepítésre. Viszont a kültéri egység valamennyire zúg, ezért megfelelő távolságban kell elhelyezni a háztól, hogy ne legyen zavaró.
- A medencét érdemes szélvédett helyen elhelyezni amennyire ez lehetséges. Nem csak amiatt mert zavaró lehet a felhasználó számára, hanem azért is, hogy ne hordjon minden szemetet, port, koszt a vízbe a szél.
- A medencét nyilván olyan helyen érdemes elhelyezni ahol minél több időt éri a nap. Ezt is vegyük figyelembe.
- A medence megközelíthetőségéről majd gondoskodnunk kell. Erre is gondolj a tervezésnél.
- Fák közvetlen közelébe a lehulló zöld részek, levelek végett nem tanácsos elhelyezni a medencét.
- Víz vagy gázvezeték fölé ne kerüljön a medencealap, Mivel ha szerelni kell ezeket az egységeket akkor az nem lenne szerencsés a medencére nézve.
Mennyi földdel lehet számolni? Így számold ki
A medencealap helyét úgy kell kimérni és a mennyiségeket kiszámítani, hogy az alap aljára és oldalaira rászámoljuk a beton vastagságát. Manapság a leggyakoribb kivitelezési technológia a zsalukőből megépített betonalap.
A zsalukövek méretén felül az oldalfalak esetében számoljunk +10-15 centiméterrel a kiemelés során. A medencealap aljánál a 20 centiméter vastagságú betonrétegen felül, plusz 5 centiméterrel szedjük mélyebbre mert ide kerül majd a zúzottkő, vagy sóder.
Leggyakrabban 20 centiméteres zsalukőből készítik a medencealap falazatát. Erre kell a plusz 10 centit rászámolni oldalirányban, hogy a beton szerelésénél ne akadályozza a talaj a munkát.
Így számíthatod ki
Ha a medencéd 3×6 méteres és 1,5 méter mély, akkor szélesség x hosszúság x mélység. Vagyis 3x6x1,5=22,5 köbméter föld. Ehhez még hozzáadódik a gépészeti akna mérete amit ugyanígy tudsz kiszámolni.
Nagyon fontos! A talaj amikor kitermelik akkor lazulni fog. Talajminőségtől függ hogy mennyit. Egy homoktalajnál kevesebb-, míg egy kötöttebb vagy sziklásabb talaj esetében több lazulással számolhatunk.
A biztonságos az, hogyha 20% talajlazulással számolsz. Ennek tükrében kell konténert rendelni.
Mi lesz a földdel amit kiszednek?
A medencealapból kikerülő földet homlokrakodó géppel konténerbe rakjuk és elszállítjuk. Neked ezzel semmit sem kell foglalkozni.
Mekkora helyre van szüksége a munkagépeknek a medencealap kiemelése során?
Az alapásást egy forgó-kotró munkagép végzi, a föld kihordását pedig egy homlokrakodó. A gépek méreteit oldalunkon megtalálod.
Ha segíthetünk medencealap ásásban akkor keress minket bizalommal! +36707792031