Így ásunk kábelárkot mi a precíz földmunkánál. Kábelárok ásása gyorsan, hatékonyan és szakszerűen.
Amennyiben nem érdekel a cikk, csak kábelárok ásásra keresel szakembert akkor kattints ide ahol kérhetsz azonnal ajánlatot.
Hogyan történik a kábelárok ásása?
A kábelárok ásása viszonylag egyszerűnek mondható feladat, bár ez esetben is lehetnek olyan tényezők amik nehezítik a munkát, és ezáltal a végeredményt.
Megrendelést követően a helyszínre szállítjuk a munkagépet a megbeszélt időpontra, és belevágunk a munkába. Mi keményen dolgozunk, nem lazsálunk, nem húzzuk az időt.
A szükséges kábelárok méretnek megfelelő fajtájú munkagépkanállal érkezünk és ezt használjuk a munka során. Természetesen felkészülünk egyéb lehetőségekre is. (pl. kisebb árok, gyökerek előfordulása), de ezt előzetes megbeszélés során egyeztetjük a megrendelővel.
A kábelárkot akár mi is ki tudjuk tűzni, sőt akár még a kábel elhelyezésével is megbízhat minket. Sokéves tapasztalatunknak köszönhetően könnyedén megbirkózunk összetettebb feladatokkal is mint például a kamerarendszer kábel lefektetése, erősáramú földkábel lerakása, csatornavezeték lerakása.
Mint ez a képen is látszik, egy gödöllői munkánknál erősáramú földkábelt, és komplett kamerarendszert telepítettünk teljesen önállóan.
Milyen géppel érdemes végezni a kábelárok ásását?
A kábelárkokat legtöbb esetben árokásó, forgó-kotró, vagy nagyobb markológéppel ássák. Ezek méretét a terület adottságai, a kábelárok paraméterei, hossza határozza meg.
Kisebb gépeket akkor alkalmazunk amikor kevés a hely, sok a tereptárgy, növényzet vagy olyan dolog amire vigyázni/figyelni kell munka közben. Tévhit hogy a kisebb gép sokkal lassabb, nem olyan hatékony mint nagyobb társai. Hiszen ugyanolyan gyorsan lehet vele haladni, azonban az árok szélessége egy bizonyos mértéken túl, vagy a mélysége egy bizonyos határon túl indokolttá teszi egy nagyobb markoló használatát.
A kis gépek, a minikotrók 50-60 cm árokszélességig és 2 méter árokmélységig tökéletesen kiszolgálják az igényeket, és bérleti díjaik kedvezőbbek mint a nagy gépeké.
Léteznek a fent említett minikotró gépeknél kisebb, láncos árokásó gépek is, de ezek maximum 50 cm mélységig használhatóak megfelelően. 10 centiméteres árokszélességgel dolgoznak. Nekünk is van bérelhető ami 45 cm mélységig működik, kötöttebb talajban 30 cm. Lehet bérelni tőlünk kezelővel gyengeáramú vezetékek, öntözőrendszer csövek fektetéséhez tökéletesen jó.
Sziklás talajokhoz 3 tonna feletti súlyú kotrógépeket javasolunk általában.
Mekkora árok kell a vezetékeknek és hogyan fektessem le?
Erősáramú földkábelnek
Erősáramú földkábelárok minimum 80 centiméter mély legyen, az úgynevezett művelési mélység alatti határon. A kábel betemetésénél homokot kell használni közvetlenül a kábel környezeténél történő temetéshez. Ez amiatt szükséges, hogy a kábel ne sérülhessen a betemetést követően. Ha lehetőségünk van rá, akkor a kábelárkot 20-30 centiméterenkénti betemetést követően tömörítsük, vagy számítsunk a későbbiekben arra hogy a talaj zömülése miatt az árok meg fog süllyedni a későbbiekben.
Fontos továbbá, hogy a kábel fölé 30 centiméterrel a teljes kábelszakaszon egy úgynevezett jelölőszalag kerüljön elhelyezésre, majd ezt követően folytatódhat az árok temetése. A szalag azt a célt szolgálja, hogy egy későbbi földmunka során a munkagép kábelárok ásás közben a szalaggal találkozzon először ne pedig a kábelt tépje el egyből.
Gyengeáramú kábelárok ásás
A gyengeáramú kábelt tehetjük sekélyebb árokba is, mivel nem jár közvetlen életveszéllyel annak elvágása. Azonban itt is érdemes tartani az 50-60 centiméteres árokmélységet.
Arra érdemes figyelni hogy a gyengeáramú kábel lehetőleg ne egy szinten fusson az erősáramú kábellel, mert az erősáram zavarhatja a másik kábelben futó jelet.
Ha szeretnél profi csapattal dolgozni együtt akkor vedd fel velünk a kapcsolatot itt