Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan varázsolunk 3 nap alatt 300 négyzetméter gyepet egy teljesen üres területre. 60 köbméter földfeltöltés, talajelőkészítés, gyepszőnyegezés és öntözőrendszer kalibrálás szinte pillanatok alatt kulcsrakészen.
Sok kerttulajdonos szívesen dolgozik a saját kertjén. Van aki azért mert szereti a kihívásokat, vagy a szeretni elvégezni maga a munkát, és természetesen az anyagi megtakarítás sem elhanyagolható.
Hiszen a kertépítésnek a nagyobb részét különösebb szakmai képzettség nélkül is el lehet végezni, ha egy picit utánaolvasunk a lépéseknek, és az sem árt ha van egy kis kézügyességünk is.
Mégis vannak olyan részei a kertépítésnek amik szakértelmet, gyakorlatot kívánnak és vannak nehéz fizikai részei is, amik nagyon megerőltetők tudnak lenni.
Gyepszőnyegezés egyszerűen, avagy mitől lesz egyszerű a gyepszőnyegezés?
A gyepszőnyegezésnek is vannak olyan részei, ami speciális szaktudást igényel. Nem a gyepszőnyeg legurítása a nagy feladat, hanem inkább a terület megfelelő előkészítése. Persze a gyepszőnyeg lerakásánál is lehet hibázni, de a legtöbben a talaj előkészítést rontják el. De ne szaladjunk annyira előre.
Amikor kertet épít valaki, akkor így vagy úgy de szembetalálja magát azokkal a feladatokkal is amik kemény fizikai igénybevétellel járnak. Ilyenkor szembesülhetünk azzal, hogy a sokszor magazinokban látható mosolyogva növényeket ültető emberekről készült kép, kissé megfakul, elhalványul.
Mi pontosan tudjuk, hogy a gépek és némi szakértelem segítségével több napi munkát meg tudunk spórolni azoknak a kerttulajdonosoknak, akik maguk alakítanák ki kertjüket, de nem szeretnének belerokkanni, vagy elrontani valamit.
Szolgáltatásunk annak szól, aki szeretné a kertépítés, alkotás élményét megélni, és emellett a legjobban költségkímélő megoldást választaná.
A példamunkánk egy 300 négyzetméteres gyepfelület komplett kivitelezéséről szól. A megrendelőnk azért keresett meg minket, mert nem szerette volna elrontani a gyepszőnyegezést. Inkább szakemberre bízta, mert bár már nagyon sok mindent ő maga végzett el a házkörül, azt nem merte bevállalni hogy a frissen vásárolt prémium gyepszőnyege tönkremenjen. Továbbá a 60 köbméter termőföld betermelése gépek nélkül nagyon hosszadalmas és megerőltető munka lett volna.
A termőföld beterítésétől az öntözőrendszer beállításáig vállaltuk a munkát.
A munkafolyamatok egymásra épülő részletesebb leírását lejjebb találod. Ezzel nem szeretnék untatni senkit aki arra nem annyira kíváncsi, inkább a nagy vonalakban összefoglalt leírással kezdem.
A projekt rövid leírása
A területet úgy vettük át, hogy a betonszegélyek már kiépítésre kerültek, a területen egy mínusz 15-20 centiméteres terepszint volt kialakítva ami a munka kezdetén minimális igazítást igényelt. Az öntözőrendszer szintén készen volt, amit a tulajdonos telepített.
A területre termőföldet kellett behordanunk, szétterítenünk, majd durva- és finom tereprendezést követően, le kellett telepítenünk a 300 négyzetméter gyepszőnyeget. A feladat végeztével az öntözőrendszer optimális beállítására is megkért minket a tulajdonos.
Így épült a kert a segítségünkkel
Szóval megérkeztünk, a terület rendezett kialakított -15-20 centiméteres terepszinttel, betonozott térkő szegéllyel és kiépített öntözőrendszerrel fogadott bennünket. A munkát igyekeztünk a legrövidebb idő alatt elvégezni, mert bár nagy örömmel fogadott minket a megrendelő, a gépekkel, a halom földdel, porral és olykor sárral tarkított kert nem a legkellemesebb élettér. Persze ezt mindenki el tudja fogadni, de igyekeztünk minél kevesebb ideig bolygatni a háziak életét.
Első nap
Rákapcsoltunk. Az első nap 60 köbméter termőföld érkezésével és leöntésével kezdődött. Persze nem egyszerre, hanem 10 köbméteres adagokban. A föld még késett is egy picit, aminek nem örültünk mert terveink szerint egy nap szerettük volna behordani mindet. A föld beterítését a leghátsó részről kezdtük el. A tulajdonos tervei szerint 40 köbméter földet terítettünk volna el, azonban ezt nagyon nehéz megítélni az elején.
Ennek több oka is van. Az egyik hogy nem mindenhol -10 vagy -15 centiméteres mélységben volt kiszedve a talaj. Változó mértékű volt a feltöltés vastagsága. Továbbá a betöltött föld tömörödik, és ez a tényező gyakran 20 % többletföld igényt okoz. Itt is utó kellett rendelni a tervezett mennyiséghez, ami szerencsére a szállító cég rugalmasságának köszönhetően megoldható volt. Amikor földmunkát vállalunk mi sem tudjuk megsaccolni előre a pontos mennyiséget, hiába foglalkozunk ezzel napi szinten.
Egy bobcat munkagéppel hordtuk be a területre az anyagok, és annak kanalával finomat elhúztuk egyenlőre még csak durvábban, hogy lássuk mennyi anyag szükséges az adott területre. Ezt folyamatos kézi tereprendezés mellett végeztük 2 kertésszel. Ezt követően a beterített földet egy minikotró géppel szétterítettük, amin egy dönthető rézsűkanál volt felszerelve. Ezzel a szerelékkel nagyon szép szinteket lehet húzni, a sarkokba, szegélyek mellett is lehet finomabb tereprendezést végezni.
Ahová még szükség volt termőföldre, oda még behordtuk a kellő mennyiséget.
A minikotrós tereprendezést folyamatosan követte a kézi tereprendezés. Itt már szinte a teljesen készre dolgozott terepet kaptuk meg. Első nap a terület egyharmadáig jutottunk a kézi tereprendezéssel, a 60 köbméter termőföld pedig a területen volt.
Második nap
A második napra a teljes terület rendezését, előkészítését tűztük ki célul, mert a következő napon már érkezett a gyepszőnyeg. A nap kezdetén folytattuk a befejezetlen szakasszal, folyamatosan a kert hátsó részétől kifele haladva.
Miután a termőföld minden köbmétere a helyére került és a minikotróval is lehúztuk a szinteket, a kézi tereprendezés befejezése következett. Erre a célra speciális tereprendező gereblyéket használunk. Ezek a gereblyék 1 méter szélesek, egyik oldaluk fogazott a másik oldalukon pedig egy egyenes él található. A fogakkal jól elhúzható a többlet föld a területen, illetve a kisebb rögök, kavicsok kigereblyézhetően a talajról. A sima felével pedig nagyon szép egyenletes terepszinteket lehet húzni.
Ez egy elég megerőltető munka, ami viszont szakmai tapasztalatot igényel.
A terep elrendezését követően egy kézi hengerezés következett, ami után újbóli gereblyézés, és megint hengerezés. Az első hengerezést követően kijönnek a terepben az egyenletlenségek, amit ezután szintén kézi igazítás követ. Így ahol többlet van (domb), azt behúzzuk oda ahol hiány van (gödör), és a végén újra hegerezzük, tömörítve ezzel az újonnan kialakított felületeket is.
Ezt addig csináljuk ameddig meg nem kapjuk a várt terepszintet.
Második nap végére sikerült elrendeznünk a terület nagy részét. Csak egy 40 négyzetméteres előkerti rész maradt másnap reggelre.
Harmadik nap
A harmadik nap a maradék terep egyengetésével folytatódott. A gyepszőnyeg 11 óra körül érkezett meg egy darusautóval. A lepakolást követően a bobcatre egy raklapvilla került felszerelésre, amivel a területre juttattuk a gyepszőnyeget. A raklapokat úgy pakoltuk, hogy azok ne legyenek útban, de minél kevesebbet kelljen kézileg mozgatni a tekercseket.
A gyepszőnyegezés ezután következett.
A gyepszőnyegezés folyamatában fontos, hogy a kiterítést követően egymáshoz dolgozzuk a csíkok széleit. Ne maradjon hézag közöttük. Továbbá az is lényeges, hogy kötésben tegyük le a gyepszőnyeg tekercseket. Egy egész, vágatlan csík leterítése mellé egy darabbal indítsunk. Így kötésben lesznek a tekercsek.
A szórófejeket felett mindig kivágjuk a gyepszőnyeget, hogy megfelelően tudjon üzemelni. A gyepszőnyeget a szegélyeknél is késsel szabjuk. Ehhez érdemes recés pengéjű konyhakést használni.
A gyepszőnyegezés estére elkészült. A leterítést meleg időben folyamatos locsolás kell kövesse. Amikor egy területrésszel megvagyunk, akkor azt be kell öntözni. Sokszor a raklapokon lévő tekercseket is érdemes picit meglocsolni, hogy nehogy megégjenek a nyári napon.
A munka végeztével hengerezzük a területet keresztbe és hosszában is, hogy minél kevesebb levegő maradjon a gyepszőnyeg és a talaj között, ami száradáshoz vezethetne.
Amennyiben nem szeretnél megszakadni saját kerted építése közben, akkor érdemes felvenni velünk a kapcsolatot.