Füvesítés előtt földmunkák kapcsán írtuk cikkünket. Napjainkban egyre nagyobb az igény egy gondosan kivitelezett, gyommentes, jó minőségű gyönyörű gyep iránt. Ehhez azonban alaposan át kell gondolnunk pár szempontot, amit füvesítés előtt célszerű elvégeznünk.
Köztudott ugyanis, hogy egy rossz tulajdonságokkal rendelkező, tápanyagban szegény, kötött talajon szinte sosem fog üde zöld fű nőni.
Nagyon fontos és egyben az első lépés a füvesítendő terület talajszerkezetének vizsgálata, ami azért is elengedhetetlen, mert csak és kizárólag jó minőségű talajon képes a vetett fű vagy gyepszőnyeg gyönyörködtető látványt nyújtani.
Amennyiben komplex segítségre lenne szükséged keress minket bátran elérhetőségeink egyikén vagy a +36707792031 telefonon
Milyen problémákkal találkozhatunk füvesítés előtt?
A vizsgálat során hamar rájöhetünk talajunk tulajdonságaira, illetve azokra is fény derül melyeket célszerű javítani még füvesítés előtt. Ilyen talajprobléma lehet, ha hiányzik valamely létfontosságú alkotóelem, mint például a nitrogén. Ugyancsak felmerülhet problémaként, ha túlságosan homokos a talajunk, hiszen akkor nehezebben tartja meg a vizet, így a gyep hamar ritkulásnak indulhat.
Szintén negatív, ha túl agyagos a talajunk, ez esetben a víz nehezen tud elszivárogni, így a fű gyökereit állandó víz éri és ennek következtében hamar rothadásnak indulhatnak. Pár esetben füvesítendő területünk túlságosan gyomos is lehet. Ilyenkor még füvesítés előtt ajánlatos gyomirtóval kezelni majd az elszáradt gyomokat beforgatni a talajba.
Hogyan javítsuk fel a talajt?
Homokos talajunk javítására szolgálhatnak különféle szerves anyagok, mint például a szerves érett trágya, a komposzt, illetve a termőföld használata. Bármely talajhoz adott szerves anyagot a mikroorganizmusok humusszá alakítják át, ami azért fontos, mert a humusz a homokos talajban egymáshoz köti a részecskéket, aminek hatására a talaj a tápanyagot és a nedvességet is jobban megtartja a növény számára.
Túl agyagos talajunk szerkezetén is tudunk javítani. Akár a fent említett homok hozzáadásával, ezeket jól összekeverve, hogy egynemű legyen. Illetve agyagos talajuk számára is juttathatunk ki szerves anyagot, mely hatására szintén humusz képződik, így a talajunk porózusabbá válik, aminek hatására több levegő kerül be a talaj rétegeibe és a víz is könnyebben elszivárog.
Rendelkezésünkre álló talajjavító anyagok
Talajunk feljavítására számos anyag áll rendelkezésünkre. Első és talán legfontosabb, mely elkészítése egyszerű is lehet a kert tulajdonos számára, a komposzt.
A komposzt zöld nyesedékből és zöld hulladékból áll, fontos azonban megemlíteni, hogy beteg növényi részeket, korábban vegyszerrel kezelt növényi részt és nem lebomló anyagokat ne tartalmazzon. Számos előnyei közé hozzátartozik például, hogy ez egy természetes módja annak, hogy pótoljuk a tápanyagot a növény számára. Emellett jó a vízmegkötő képessége, javítja a talaj levegő háztartását, illetve sötét színe miatt hamarabb felmelegszik a talaj.
Talaj javítására szolgáló anyag még a tőzeg és a folyékony mész is. Folyékony mész használata következtében nő a termőföld pH értéke, így a gyep minősége jobb lesz, akár a gyomosodás is mérséklődhet.
Továbbá vannak már korszerű vízmegtartó anyagok mint pl. a vízőr nevű készítmény.
Milyen esetben szükséges a talajcsere?
Talaj cseréjére akkor kerülhet sor, ha meglévő talajunk rossz tulajdonságokkal rendelkezik, és a meglévő talaj javítása vagy a termőföld pótlása nem lehetséges, így egy szép zöld gyep létrehozására alkalmatlan.
Teljes talajcsere esetében általában minimum 10-15 cm vastagon érdemes friss termőföldet elteríteni. Ha nagyobb területen szeretnénk kicserélni talajunkat, akkor bobcat használata előnyös lehet, hiszen segítségével gyorsabban haladhatunk a munkával, míg a fizikai megterhelés kisebb.
Füvesítés előtt átgondolandó
Miután megvizsgáltunk talajunkat, a felmerülő problémákat javítottuk, bele is kezdhetünk zöld gyepünk létrehozásába. Ugyanakkor fontos megvitatni, még füvesítés előtt az öntözőrendszer telepítésének kérdését. Öntözőrendszer megléte nagy előnyt jelenhet, mind a növényzet számára, mind pedig a kert tulajdonosának.
Növény szempontjából azért is előnyös, mert lehetővé teszi a késő esti vagy hajnali öntözést, amikor is a növény vízfelszívása sokkal nagyobb hatásfokon megy végbe, valamint nem kell attól tartani, hogy a nap melege kiégeti a növényt a vízcsepp helyén. Az öntözőrendszer megléte hosszú távon egy ápolt és erőteljes növekedésű gyepet biztosít, anélkül, hogy a kert gazdájának nap végén végig kellene öntözni az összes növényt és gyepet.
Mely esetben, mikor és mivel célszerű gyomirtást végezni?
Egy, már meglévő gyepnél is ugyanolyan fontosságú lehet a gyomirtás elvégzése, mint egy füvesítés előtt álló gyep esetében. A már meglévő gyep esetében akkor alkalmazhatunk gyomirtást, mikor a gyom felüti fejét, eléri a megfelelő fejlettséget, ahhoz, hogy az ellene használt szer hatásos legyen. Ekkor használhatunk különféle szereket, egyszikű illetve kétszikű gyomok ellen. Ha füvesítés előtt állunk, például tavasszal (április) akkor számolnunk kell azzal, hogy a fűmagok kelésével a gyomok is megjelennek a friss gyepben.
Gyomosodás megelőzésének érdekében a gyommagvakat kelesztjük ki előbb, intenzív öntözés segítéségével. Az erőteljes öntözés hatására a gyomok hamar elérik az 1-2 lombleves állapotot, mikor már használhatunk ellenük különféle gyomirtó szereket. Ezután körülbelül 1-2 héten belül megkezdhetjük a füvesítést.