Esővízszikkasztó építése, munkafolyamatok bemutatásával. Ennek a munkának a során egy 4,5 köbméteres esővízszikkasztó rendszert telepítettünk egy családi ház kertjébe. A cikkben bemutatjuk hogyan történt a felméréstől az átadásig.
Esővízszikkasztás egyik legkorszerűbb formája a blokk rendszerű esővíz szikkasztó építése. Előnyei közé sorolható a hosszú élettartam (a kavicsos szikkasztókkal ellentétben), jól variálható és könnyű elhelyezhetőség, magas teherbírás (akár burkolat alá is telepíthető.
Projekt rövid leírása-esővízszikkasztó építése
Ügyfelünk azért keresett meg minket, mert egy jól működő hosszútávú megoldást keresett az esővízelvezetés megoldására a családi házánál. A meglévő kavicsos szikkasztók már nem töltötték be funkciójukat, közel 10 év elteltével kezdték felmondani a szolgálatot.
A probléma tünetei a burkolat kisebb megsüllyedése az ereszbekötéseknél szemmel láthatóak voltak, ugyanis egy nagyobb zápor esetében nem tudta elszikkasztani a vizet a kavicsos szikkasztórendszer. Sok ilyen esettel találkoztunk már, amikor az épület mellé telepített kavicsos szikkasztó 5-10 év elteltével már nem működött. Legtöbbször a szikkasztó eltömődése okozza a problémát, ami a nem megfelelő szűrés és a szakszerűtlen kivitelezés eredménye.
Blokk rendszerű esővízszikkasztó építése
A blokk rendszerű szikkasztók nagy előnye többek között a kis helyigény, és a hosszútávú, megbízható működés. Ebben az esetben a gyepfelület alá 50 centiméter talajtakarással került elhelyezésre egy 4,5 köbméteres rendszer.
Mivel nagy terhelhetőségnek nincs kitéve a szikkasztórendszer, ezért ennek megfelelően választottuk meg a termék típusát is. A csatornacsövek nyomvonal ásásával és a szikkasztóárok kialakításával indult a munka.
A méréseket itt is elvégeztük az árkok kiásása után, így minden a megfelelő mélységbe került, amit optikai szintezőműszerrel ellenőriztünk.
A munkagödröt geotextillel béleltük ki úgy, hogy azokkal be tudjuk majd csomagolni a blokkokat 15-20 centiméteres átfedéssel. A blokkok összeszerelése a helyszínen történt, majd bekerültek a helyükre. Az esővízszikkasztó építése során nagyon fontos, hogy odafigyelve, alaposan csomagoljuk körbe geotextillel a rendszert, továbbá minden esetben mechanikai szűrőt helyezzünk el ami a csapadékvizet megszűri a szennyeződésektől. Ez lehet ereszbekötő idom ami rácsos szűrővel rendelkezik, de lehet professzionálisabb földbe süllyeszthető nagy kapacitású hálós szűrőberendezés is.
Az ereszbekötéseket a burkolat megbontásával kellett megoldani, ilyen szűrők nem lettek előzőleg telepítve a meglévő kavicsos szikkasztókhoz ami nagy hiba. A bekötőelemeket esztétikusan sikerült beépítenünk.
Föld kitermelése a kertből
Az esővízszikkasztó telepítése során kitermelt földmenyiséget, egy minidömper segítségével juttattuk ki a kertből és tettük a teherautónkra. Nagyon kevés hely állt rendelkezésre a munkálatok során, ezért nem volt mindegy milyen sorrendben végezzük a munkafolyamatokat. A szikkasztó letemetését követően tudtuk csak pontosan megállapítani hogy mennyi földet kell elszállítani, ezért a teljes mennyiség kitermelését a a visszatemetés előzte meg.
A munka befejeztével rendet raktunk és eltakarítottunk magunk után. Ez számunkra fontos, hogy tiszta, rendezett területet hagyjunk magunk után.
Mennyi ideig tartott az esővíz szikkasztó építése?
Leggyakrabban az esővízszikkasztó építése 2-4 napot vesz igénybe. Természetesen vannak ettől eltérő esetek, ami a projekt bonyolultságától is függ. Ami nehezítő körülménynek számít egy családi ház esővíz szikkasztójának kialakítása esetében az az, hogyha a terület nehezen megközelíthető, a burkolatra különös tekintettel kell ügyelni, esetleg több helyen kerül elhelyezésre szikkasztó egy területen belül.