Esővízgyűjtő tartály telepítése és a hozzátartozó rendszer kiépítése Budapesthez közel Sződligeten. A munka részleteit mutatjuk be ebben a cikkben.
A megrendelőnk azzal a kéréssel keresett meg minket, hogy az elkészült házához szeretne hosszútávú megbízható vízelvezetési megoldást. Az épület átadásakor a vízelvezetés annyi volt, hogy az ereszekből a talajig levezetett csapadékvizet egy dréncsövön keresztül az épülettől pár méterre a talajfelszínre kivezették. Így amikor jött egy kis eső, a víz a csöveken keresztül tört fel a kert két pontján és mosta ki magának az utat a kapunk keresztül az utcáig.
Eleinte csak az esővíz szikkasztásán gondolkodtunk, de a tulajdonos bölcsen úgy döntött hogy megéri neki a némi plusz költség azt, hogy az esővíz gyűjtve legyen és fel tudja majd használni a kert öntözésére.
Az esővízgyűjtő tartály telepítése
Az árajánlat elfogadása és a szerződéskötés után, elkezdődött a telepítési folyamat. Az esővízgyűjtő tartályt és minden hozzávaló berendezést mi szereztünk be. Kiszállítottuk a helyszínre a telepítéshez szükséges gépekkel és eszközökkel egyetemben.
Az esővízgyűjtő tartály telepítése nem feltétlenül bonyolult dolog, de megkívánja a technikai előírások betartását és a pontos, precíz kivitelezést ahhoz, hogy hosszútávon is teljes értékűen működjön.
Az esővízgyűjtő tartály helyének kijelölése és kialakítása
Az esővízgyűjtő tartály telepítése során egy nagyon gyakran alkalmazott típust használtunk, ami 150 centiméteres átmérővel rendelkezik. Ehhez adódik hozzá még a tartály nyílásának nyakmagassága, ami 25 centiméter.
A munkagödör kialakításánál figyelembe kell venni a tartály alá kerülő tömöríthető ágyazat vastagságát ami ebben az esetben 20 centiméter. Tehát a gödör teljes mélysége 2 méter. Hosszúsága 3,5 méter (tartályé 3 méter), és a szélessége 2-2,5 méter (tartályé ugyebár 1,5 m). A könnyebb szerelhetőség végett nyilván nagyobb méretű gödör kell.
A tartály az épülettől körülbelül 5-6 méteres távolságba került a telekhatár közelében, hogy a tartály tetejét könnyebben lehessen integrálni a zöldterületbe, esetlegesen takarni kertépítészeti megoldásokkal.
Az esővízgyűjtő tartály túlfolyójának kialakítása így történt
Minden esővízgyűjtő tartály telepítése esetében túlfolyóval kell a tartályt ellátni, hogy az esetleges túltöltést, kiöntést elkerüljük. Amennyiben van rá mód, akkor a túlfolyó vizet kivezethetjük a kerten belül is, vagy dréncsővel szikkaszthatjuk. Amennyiben nincsen ilyenre lehetőségünk a helyszűke vagy a terület adottságai miatt, akkor egy szikkasztórendszerrel kell ellátni az esővíztározót.
A túlfolyó kialakítása egy 110 mm átmérőjű kg csővel valósult meg, ami a tartály egyik végén csatlakozik. A cső körül gumigyűrű tömítést alkalmazunk, ami arra szolgál hogy a tartály fala és a cső közötti vízmentes zárás megvalósuljon. Ugyanezzel a módszerrel vezetjük be a tartályba a csapadékvizet is.
A túlfolyó egy szinten kell legyen a befolyó csapadékcsatornával vagy pár centivel lejjebb. Így a többletvíz ebbe az irányba tud zavartalanul távozni.
A szikkasztórendszer helyes telepítése
A szikkasztó rendszer helyes telepítéséről már kisebb videót is készítettünk, de cikket is írtunk róla.
Röviden a legfontosabb 4 szempont a megfelelő méretezés, helyének megfelelő kijelölése (kellő távolság épülettől), a gondos geotextil használat (vagyis alaposan, minőségi anyagot nem sajnálva takarjuk körbe), és a megfelelő szűrés.
Ez a tartály egy 150 m2 körüli tetőfelületről leérkező csapadékvizet tárol, és a mellé kialakított szikkasztóblokkos rendszer 2,5 köbméteres. A blokk rendszer és a tartály között egy finom hálós szűrő lett elhelyezve ami a tartályból túlfolyó vizet szűri.
A blokkos szikkasztórendszerek hosszútávú megoldások, amennyiben az abban elszikkasztott vizet előszűrjük és így nincsen ami eltömíthetné. A szikkasztórendszer munkagödrében is tömörített ágyazatra helyezzük a szikkasztóládákat, ezzel stabilizálva azokat és megakadályozva a későbbi elmozdulásukat.
A tartály és a szikkasztórendszer letemetésének folyamata
A letemetés azután következik miután minden csövet, kábelt, szűrőt (vagyis a komplett rendszert) összeszereltünk. A letemetésnél nagyon kell figyelni arra hogy a tartályt vízzel töltsük fel mielőtt körbetemetjük, mivel ez a típus nem bírná ki a talaj nyomását ha üres volna. Ettől könnyen előfordulhat az hogy behorpad.
A temetés közben ügyeljünk a folyamatos talajtömörítésre. Ebben az esetben homoktalajon dolgoztunk, de amennyiben kötöttebb talajon telepítünk tartályt, akkor célszerű a körbetöltést homokkal megoldani, mivel egy jól tömöríthető és nem tudja megsérteni az esővíztároló falát sem.
Miután betemettük a rendszert, a terepet elrendezzük.
Mi történik a kikerülő többlet földdel?
Azt a földmennyiséget, amire a helyszínen nincsen szükség vagy konténerbe tesszük és elszállítjuk, vagy saját autónkkal is meg tudunk szabadítani tőle. Ha csak át kell deponálni a közelben, akkor azt is megoldjuk.
Esővízelvezető csövek lefektetése és bekötése
A tetőről két ponton leérkező csatornákat a megfelelő szerelőidomok segítségével tovább vezettük a tartály irányába. A két csővezeték nyomvonalának találkozásánál egy y idom segítségével összekötöttük, majd 125 mm-re felbővítve tovább vittük a tartályig, ahol bekötésre került a már említett gumigyűrű segítségével.
A rendszer kiegészítő elemei
Az esővízgyűjtő tartály telepítése során nemcsak a kerti vízellátást biztosító szivattyú elhelyezésével bízhatsz meg minket. Erről a rendszerről a kerti öntözés üzemel majd. Azonban előfordulhat hogy a tartályban nincsen elegendő víz az öntözés ellátására. Ilyenkor a vízellátást át tudjuk vezérelni a hálózati víz használatára.
Csapatunk ebben is a segítségedre tud lenni. A kerti csap, szivattyú, és a komplett elektronika beszerzését és telepítését is elvégeztük ebben az esetben.