Egy esővízgyűjtő tartály elhelyezésekor milyen méretű gödör kell? Milyen mélyre érdemes tenni a tartályt? Kell-e hozzá valamilyen speciális ismeret? Erre válaszol cikkünk…
Megrendelőnk a Rikutec AT185 tartálycsalá 5000 literes változatát választotta a tetőfelülethez mérten.
Esővíz kezelési rendszereinket itt megnézheted konkrét leírással, árral
A feladatot elvállaltuk, és a végrehajtásához a egy bobcat S175 -ös munkagépet választottunk. Azért nem egy minikotró mellett döntöttünk, mert a terület elosztása lehetővé tette hogy a homlokrakodóval is ki tudjuk emelni az esővízgyűjtő tartály helyét. Továbbá ezzel a géppel a föld visszaterítését is könnyebben el tudjuk végezni mint egy kotróval.
Mekkora hely kellett a tartálynak?
Az esővízgyűjtő tartály magassága a nyakrésszel együtt 220 centiméter, hosszúsága 240 centiméter, szélessége pedig 185 centiméter. Vagyis ennél a méretnél picit nagyobb tömböt kellett ásnunk, hogy az esővízgyűjtő tartály elhelyezése sikeres legyen.
A tartálynak helyét minden esetben érdemes minden irányban legalább 10 centiméterrel szélesebbre ásni. Így kényelmesen tudjuk mozgatni amennyiben erre szükség van azután, hogy beillesztettük a helyére. Ellenkező esetben az esővízgyűjtő megszorulhat, és kézzel már nemigen tudjuk megmozdítani.
Erre figyel a tartály telepítésénél
A fent leírtakon kívül (gödör méret) a tartály telepítésénél figyelni kell arra, hogy semmi ne szúrhassa ki a tartály falát, amikor azt visszatemettük. Homokos talajon, mint a példa esetben nincsen ezzel különösebb gond, mivel nincsenek olyan tényezők amik veszélyeztetik a tartály falát. Azonban sziklás vagy kavicsos talaj esetében mindenképpen ágyazzuk a gödör alját 10 centiméter homokkal, vagy kétszer rostált kaviccsal.
Ezenfelül a visszatöltéshez is alkalmazzunk ilyen finom szerkezetű anyagokat, hogy a tartály fala ne tudjon közvetlenül érintkezni a talajjal.
Fontos! Töltsd meg a tartályt vízzel mielőtt temetni kezded!
Mekkora földréteget célszerű elhelyezni a tartályon?
Ezt meghatározza a tartály kialakítása. A mi példa esetünkben a kivezető nyílás majdnem 80 centiméteres volt. Ebben az esetben nem kell aggódnunk azon, hogy a tartály fölé telepített növényzet vagy gyep hamarabb kiszárad mint a körülötte lévő területeken.
Ugyanis létező jelenség, hogy a túl vékony talajréteg miatt az esővízgyűjtő fölött lévő rész a nyári melegben hamarabb és jobban kiszárad.
Hogyan helyeztük el az esővízgyűjtőt?
Egy irányból fokozatosan lejárót képeztünk a géppel, a kiemelt talajt pedig az épület előtt deponáltuk az utcai részen. Addig ástunk ameddig el nem értük a kívánt mélységet.
Ennek a technikának megvan az az előnye is, hogy a kézi mozgatás során a kialakított lejtőn sokkal könnyebb lehúzni vagy tolni a tartályt mit egy gödörbe leengedni felülről. Továbbá több lehetőséget ad a korrigálásra amikor már a helyére került.
A tartály így egy előre elkészített ágyazatba került, és a csövek bekötése után indulhatott a betemetése. A bobcattal a földet könnyen és gyorsan vissza tudtuk teríteni a tartály köré, így egy nap alatt végeztünk.
Ha gépi földmunkára van szükséged, akkor keress minket bizalommal!