Nem más a téma mint az esővízgyűjtés és a szikkasztás. Aktuális cikkünkben abban nyújtok segítséget, hogy lehet felhasználni a természet adta esővizet, úgy, hogy közben pénzt spórolunk meg, és lehetséges, hogy még mi, a házban lakók is részesülünk ebből a vízből.
Jelen cikkünkbe a víz kapja a főszerepet. Egy mindenki számára természetesnek vélhető elemről van szó, mely nélkül nemhogy mi, emberek nem tudnánk élni, állataink és növényeink sem. Gondoljunk csak bele mennyire észrevehető jelét mutatja már az is, ha egy szobanövényt nem öntöz kellőképpen a tulajdonosa. Hamar száradásnak indul, és mire fejünkhöz kapnánk már talán visszafordíthatatlan károkat szenvedett növényünk.
Esővíz kezelési rendszereink árakkal itt
A víz és maga a csapadék az év bármely évszakában fellelhető különböző formában. Esővízként, hóként, jégként is találkozhatunk vele. Hazánk abban a szerencsés földrajzi helyzetben van, hogy az éves csapadék mennyiséget tekintve (körülbelül 500-600 mm) kielégítené a legtöbb növényünk vízigényét. Azért írtam feltételes módban, mert bár a víz mennyisége megfelelő, az eloszlást tekintve már nem előnyös. Ugyanis mikor növényeink a leginkább igényelnék a csapadékot, és az öntözést, körülbelül az áprilistól augusztus-szeptemberig tartó hónapokban nem hull annyi csapadék mely elég lenne számukra.
Így ezekben a hónapokban nekünk, kert tulajdonosoknak, és kertészeknek kell gondoskodnunk a megfelelő víz biztosításáról növényinknek.
Pár éve egyre elterjedtebb és a legtöbb kertben észrevehető, hogy van kiépítve öntözőrendszer. Ez egy remek megoldás arra, hogy naponta, akár kora reggel, és/vagy késő este öntözzük növényeinket. Ilyenkor adott mennyiségre beállítva, a növény igényeihez mérten adagolva történik a víz kijuttatása, és ennek következtében kisebb az esélye annak, hogy elszáradnak növényeink.
Az, hogy honnan jön a víz, amivel az öntözést lehetővé tesszük az egy fontos kérdés.
Mint azt már feljebb említettem a hazánkban hulló csapadék mennyisége elegendő, ugyanakkor az eloszlása nem megfelelő. Könnyedén kihasználhatjuk azt, hogy a hulló csapadék mennyisége elegendő növényeink számára, mégpedig esővízgyűjtésével.
Sokunk számára ismerős lehet, akár nagyszüleink vagy dédszüleink kertjéből, hogy kihelyeztek legtöbbször az ereszcsatorna alá egy, már nem használt hordót vagy tartályt melyben kiváló módon gyűlt össze a víz. Ezzel a praktikus megoldással nem kellett azon törniük fejüket például egy szárazabb augusztusi napon, hogy honnan merjenek elegendő vizet dísznövényeik vagy veteményes kertük öntözéséhez.
Ahhoz, hogy nekünk se kelljen a kúthoz menni naponta, vagy irgalmatlan magas vízszámlát kifizetni a vízért nekünk sem kell mást tenni, mint a természet adta lehetőségeket, jelen esetben az esővizet gyűjteni.
Szerencsére az idő előrehaladtával, és a kor fejlődésével nem kell egyből a rozsdás hordó megoldást választanunk. Vannak ennél sokkal dekoratívabb, kerti díszként is funkcionáló, vagy akár a földbe helyezett tartályok melyek akár 10.000 liter esővíz tárolására is alkalmasak.
Ha tehát úgy döntünk mi is szeretnénk gyűjteni az esővizet és azt felhasználni kertünk és/vagy gyepünk öntözésére nem kell mást tennünk, mint egy földalatti vagy a föld felszínén kihelyezhető tartályt vásárolni.
Gyűjtsük mi is esővízgyűjtő tartályokban a vizet esővízgyűjtés során
Az esővízgyűjtés egy nagyon hasznos és fontos dolog. A földfelszíni esővízgyűjtő tartályok, mint már említettem az idő előrehaladtával nagyfokú fejlődésen mentek keresztül. Amellett, hogy nagyon praktikusak, hiszen akár 500 liter esővíz befogadására is képesek, amellett dekoratív kerti elemei is lehetnek kertünknek. Többféle méretben, kivitelben és színben találkozhatunk velük. Található a tartály alján egy csap, melyet megnyitva könnyedén feltölthetjük öntözőkannánk, vagy a csapra rácsatlakoztatva egy slagot, egyszerűen és gyorsan tudjuk öntözni virágainkat.
Ha úgy döntünk inkább mégsem szeretnénk a kertünk bármely részlegére kihelyezni esővízgyűjtő tartályt akkor se keseredjünk el, van egy másik megoldás az esővízgyűjtés megvalósítására. Vannak földalatti esővízgyűjtő tartályok is, melyet földmunkát követően a talajba helyezve használhatunk. Befogadóképességüket tekintve sokkal több víz befogadására és tárolására képesek, mint a földfelszíni tartályok. Akár 10.000 literes tartályt is beszerezhetünk. Ha ez mégsem volna elég, természetesen egyszerre több tartály is helyezhető a föld alá, így bővítve a begyűjthető esővíz mennyiségét.
Ezek a tartályok a föld alatt összeköttetésbe kerülnek az öntözőberendezésünkkel, így nem kell hatalmas pénzösszegeket kifizetni arra, hogy kertünket locsolni tudjuk a nyár folyamán. E tartályok fő célja már kevésbé az, hogy dekoratívak legyek inkább az optimális felhasználás a lényeg az esővízgyűjtés esetén. Időálló képességük, befogadóképességük, és szerkezeti tulajdonságaik azonban lehetővé teszi azt, hogy hosszú évekig, vagy akár évtizedekig ne legyen gondunk kertünkben a vízzel.
Továbbá nem csak a kertünk örülhet annak ha az esővízgyűjtés módszerét válaszuk. Ezeket a földalatti tartályokat sokszor olyan szűrő kiegészítővel együtt is megvásárolhatjuk, melynek segítségével tovább faraghatunk le vízszámlánkból. Ugyanis ha kellő mértékben van tisztítva a begyűjtött esővíz, akkor otthonunkba bevezetve akár mosáshoz, mosogatáshoz, wc öblítéséhez is használhatjuk az esővízgyűjtés során befogott vizet.
Ezen felül pedig léteznek olyan finom szűrők, melyek olyan minőségű vizet képesek előállítani tartályban lévő esővízből, hogy akár fürdéshez és ivóvízként is tudjuk használni.
Mennyibe kerül egy esővízgyűjtés tartállyal?
Pontosan, általánosan kimondani egy árat nehéz volna, hiszen több minden módosíthatja azt. Ezek közé a módosító tényezők közé tartozik az, hogy földalatti vagy földfelszíni esővízgyűjtő tartályt szeretnénk-e, vagy hogy mekkora legyen a befogadóképessége, illetve, hogy hány darabot is szeretnénk.
Megközelítőleg egy földfelszíni, kültéri esővízgyűjtő tartály ára körülbelül 15.000-20.000 Forint között mozog, míg egy földalatti esővízgyűjtő tartály ára 300.000-1000.000 Forint is lehet, és ez még nem a legmagasabb ár.
Tekintsd meg rendszer ajánlatainkat itt
Ha földalatti esővízgyűjtő tartályt szeretnél vásárolni, szükségszerű vele egyidőben felkeresni egy földmunka géppel rendelkező szakembert is, hogy ki tudja ásni a tartály behelyezéséhez a gödröt. Ez egy árat módosító tényező lehet, hiszen akkor a földmunka árával nő a költsége az esővízgyűjtő tartály beruházásának.
Esővízgyűjés módszeréről összességében
Összességében tehát egy remek megoldás és a jövőben egy hasznos befektetés lehet egy, akár földfelszíni vagy földalatti esővízgyűjtő tartály vásárlása. Mielőtt beruháznál egyre, mérd fel mennyi esővizet szeretnél összegyűjteni, mennyire van szüksége kertednek, valamint, hogy hova szeretnéd elhelyezni, hiszen ha a föld alatti megoldást választod, előbb egy kis földmunkát kell elvégezni, hogy legyen hova tenni.
Esővízgyűjtő tartály segítéségével akár évtizedekig meg van oldva honnan juss hozzá a legegyszerűbben vízhez, ha a növényeid, virágaid szeretnéd öntözni, otthonodban vagy kertedben.
Az esővíz szikkasztás
Remélem tudtunk segítséget nyújtani abban, hogy csökkentve a vízszámlát megfelelő víz álljon rendelkezésre akár kertünkben, akár otthonunkban.
A következőkben arról ejtenénk szó, mi a teendő akkor, ha a hirtelen lezúduló csapadékot nem képes kellő gyorsasággal elnyelni talajunk és károkat okoz otthonunkban.
Szinte szorosan kötődik az esővíz gyűjtés és az esővíz szikkasztás egymáshoz. Már csak azért is, mert ha egy esővízgyűjtő tartályt beszereztünk, és elhelyeztük a föl alá, érdemes vele egy időben elgondolkozni egy szikkasztó berendezés vásárlásán is. Hiszen így nem kell később újból felásnunk a kertet, hogy szikkasztó berendezést telepítsünk, és használatával szintén több évig, évtizedig megoldjuk a problémát a vízelvezetéssel kapcsolatban.
Az elmúlt években egyre többször találkozhatunk hirtelen lezúduló, heves zivatarokkal, mikor nagy mennyiségű esővíz hullik rövid idő alatt. Ilyenkor a talaj nem képes olyan gyorsasággal elvezetni az esővizet, mint ahogy az zúdul a felszínre. Ennek következtében pedig hamar károk léphetnek fel, mint például beázik egy ház alsó szintje, vagy a pince, elkezdenek repedezni a falak, melyeket később rengeteg pénz, idő és munka kijavítani.
A talajban a víz, egy csendes és rövid esőzés folyamán viszonylag az eső hullásával vezetődik el, utat keresve magának addig, míg nem talál egy vízzáró réteget, ahonnan már nem tud tovább folyni. Általában ezt a réteget nevezzük talajvíznek. Ezzel a talajvízzel mi ritkán találkozhatunk, még egy ház építése során sem biztos, hogy észleljük, hiszen a pinceszint is 2 méterre van a talajszinttől és a talajvíz szintje csak jóval ez alatt található.
Ha mi is szeretnénk megakadályozni azt, hogy egy heves esőzés után károkat szenvedjen házunk, érdemes egy szikkasztó berendezést a földbe helyezni.
Esővízszikkasztó telepítése
Maga az esővíz szikkasztó telepítése egy földmunkával egybekötött munka, melynek során kavicsos esővízszikkasztót, vagy egy szikkasztó blokkot vagy egy szikkasztó alagutat helyeznek a föld alá.
Legtöbbször célszerű valamilyen földmunkára alkalmas géppel rendelkező embert felkeresni ezügyben, így egy munkagép segítségével hamar ki tud ásni nekünk egy gödröt, melybe a megfelelő alapozás után bele is helyezhető a szikkasztó berendezés.
Az, hogy szikkasztó blokkot vagy alagutat szeretnénk-e vásárolni csak rajtunk múlik. Befogadóképességüket tekintve nagyon tág a skála, hiszen egy szikkasztó blokk akár képes 400 liter esővíz befogadására és rövid idejű tárolására. Míg egy szikkasztó alagút 300 liter esővizet is képes befogadni. Fontosnak tartom kiemelni, hogy egy szerkezeti elem képes ennyit befogadni, ugyanakkor sokszor találkozhatunk olyannal is, hogy több blokkot, vagy több alagutat helyeznek egymás mellé a föld alá, így növelve a szikkaszás mértékét.
Telepítésüknél figyelembe kell venni azt is, hogy kellő fedést kapjanak a gödörbe helyezés következtében, hiszen a későbbiekben előfordulhat, hogy személygépkocsi vagy akár teherautó is közlekedni fog azon a területen ahol elhelyeztük.
Szikkasztó blokkot vagy szikkasztó alagutat vásároljak?
Mind a kettő szikkasztásra alkalmas szerkezetnek vannak előnyei, így nehéz megmondani általánosságban melyik a jobb befektetés, hiszen mind a kettő jó tulajdonságokkal rendelkezik. Általánosságban mind a kettő szerkezetről elmondható, hogy rendkívül jó időállósággal, szerkezeti kivitellel rendelkezik, mely az évek során megállja helyét. Mind a szikkasztó blokkot és alagutat is alkalmazhatjuk kertünkben, vagy akár parkok, közterületeken is.
A szikkasztó blokk
A szikkasztó blokk alkalmas tetőről lezúduló csapadék befogadására, rövid ideig tartására, illetve szikkasztásra. Ezenkívül alkalmas csatornán keresztül levezett és egyéb burkolt területeken összegyűlt esővíz befogadására, szikkasztására. Valamint kerti tavak, víztározók és túlfolyók vizének elvezetésére és szikkasztására is alkalmazhatóak. Ezek általában nagy befogadóképességűek, egy elem akár 400 liter vizet is képes befogadni. Ugyanakkor ezek a szikkasztó blokk elemek egymásba építhetőek, így befogadóképességük tovább növelhető. Akár egy sorba, vízszintesen, vagy akár egymásra illesztve is működő képesek.
A szikkasztó alagút
Míg ezzel párhuzamosan a szikkasztó alagút befogadóképessége szintén elérheti a 300 litert is, azonban ezt a szerkezeti elemet is lehet bővíteni, így befogadóképességük növelhető. Ha több egymásba kapcsolható elemet illesztünk össze, akkor az elejét és a végét kell csupán egy végzáró elemmel ellátnunk.
Az, hogy mekkora befogadóképességű szikkasztót szerezzünk be meghatározza, hogy az adott területen mennyire jellemzőek heves zivatarok, esőzések, azok intenzitása, illetve a talaj vízáteresztő képesség. Mindennek függvényében könnyebben tudunk segítséget nyújtani, hogy blokkot vagy alagutat vásároljanak illetve, hogy hány darabor abból.
Mennyibe kerül egy esővízszikkasztó?
Mint azt már fent említettem az esővízszikkasztók két félék lehetnek. Beszélhetünk szikkasztó blokkról és szikkasztó alagútról is.
Egy szikkasztó blokk ára, mely 200 liter víz befogadására és rövid idejű tárolására képes akár 20.000-30.000 Forint is lehet. Ha nekünk ennél nagyobb befogadóképességű szikkasztóra van szükségünk vagy több elemet szeretnénk vásárolni, értelem szerűen annál magasabbra kúszik az ár.
Egy szikkasztó alagút, mely 300 liter esővíz befogadására és rövid idejű tárolására alkalmas 15.000 és 20.000 Forint körül szerezhető be. Értelem szerűen itt is csak rajtunk múlik, mennyit szeretnénk egymásba kapcsolni, annál magasabb lesz az ár.
Fontosnak tartom itt megemlíteni azt is, hogy egy szikkasztó berendezés árán felül számolni kell még magának a telepítés költségével is, hiszen a gödör ásása, a szikkasztó helyének előkészítése, a szikkasztó bekötése, összeszerelése mind plusz költség a szikkasztó berendezésen kívül.
Ha tehát te is szembesültél már azzal a problémával, hogy a hirtelen lezúduló eső károkat okozott otthonodban reméljük tudtunk neked segíteni. A jövőben biztosan megtérülő befektetésről van szó, annak ellenére, ha most azt is gondolod ez nem kevés összeg melyet be kell fektetned.
Összegzésként az esővízgyűjtés ről
Napjainkban egyre inkább lehetünk figyelmesek arra, hogy heves zivatarok, nagyobb esőzések vonulnak át felettünk. Ettől azonban nem kell akkor sem megijednünk, ha a talaj nem képes olyan gyorsasággal elvezetni, hiszen egy esővízszikkasztó berendezéssel segíthetjük a víz útját.
Illetve erre az akár ősszel hulló esőre, augusztusban nem kell úgy gondolni, milyen jó volna ha most esne, hiszen egy esővízgyűjtő tartállyal könnyedén gyűjthetjük és tárolhatjuk a természet adta, nélkülözhetetlen elemet, melyet később kijuttathatunk növényeink számára.