Napjainkban talán egyre nagyobb gondot okozhat egy szép kertre vágyó ember számára az esővíz szükséglete. Hiszen növényeinknek, és gyepünknek főleg a nyári hónapokban gyakori öntözésre és megfelelő mennyiségű vízre van szüksége. A víz tehát egy nélkülözhetetlen elem a kertben. Aktuális cikkünkben arról fogunk tájékoztatást nyújtani, hogyan is segítenek ebben nekünk az esővízgyűjtő tartályok.
Hazánkban az évi csapadék mennyisége szinte fedezi a legtöbb növényünk vízszükségletét. Ebből a szempontból nagyon szerencsés országnak vallhatjuk magunkat, ugyanakkor azt is fontos megemlíteni, hogy a víz eloszlása már nem megfelelő. Hiszen kertünknek főleg a májustól októberig tartó időszakban van a legtöbb csapadékra szüksége. Ezekben a hónapokban azonban egyre inkább a szárazság jellemző.
Talán nagymamáink korából még felidézhető, hogy a kert bármely szögletébe előszeretettel helyeztek ki hordókat, vödröket. Ez egy nagyon okos megoldásnak bizonyult, hiszen így a lehullott csapadékot felfogták és azzal később öntözni tudtak. Ez a megoldás mára egy kicsit átalakult, és nem feltétlenül kell egy rozsdás hordót kitennünk a kertünkbe ahhoz, hogy mi is könnyedén hasznosítani tudjuk az esővizet.
Az esővíz gyűjtése rengeteg előnnyel jár együtt. Csak, hogy egyet kiemeljek, rengeteg pénzt spórolhatunk meg vele. A víz egy egyre drágább lételemünk, ezzel a megoldással azonban ingyen juthatunk hozzá egy természetes alkotóelemhez.
Ha tehát mi is fel szeretnénk fogni az év bármely szakaszában lehulló csapadékot, legegyszerűbb, ha beszerzünk egy esővízgyűjtő tartályt.
Milyen típusú esővízgyűjtő tartályokat különböztetünk meg?
Mint ahogy azt már említettem, ahogy fejlődik a világ úgy a tartályok is egyre korszerűbb és jobb minőségben állnak rendelkezésünkre. Ha egyszerűen keresgélni szeretnénk, melyik típus is lenne a legmegfelelőbb számunkra, egyből számos lehetőségbe ütközünk.
Az esővízgyűjtők elhelyezkedhetnek a földfelszín alatt, illetve a felszín fölött is.
A felszíni esővízgyűjtő tartályok
Ezek a kültéri esővízgyűjtő tartályok mára olyan kialakítást kaptak, melyek segítségével egy akár díszítő elemmé is válhat ez a nagyon hasznos kerti elemünk. A megszokott, basic esővízgyűjtő tartályok mellett egyre elterjedtebbek a terrakotta, a naturális kivitelűek vagy a fához hasonlító anyagúak is. Ezen esővíztartályok megvásárlásával tehát nem kell tartanunk attól, hogy csúfítaná kertünket.
Vízbefogadó képességüket tekintve eltéréseket figyelhetünk meg. Némely tartályok 200 liter befogadóképességgel rendelkeznek, illetve léteznek egyes tartályok, melyek akár 3 m3 esővíz befogadására és tárolására is képesek. Legtöbb esetben, ha ilyen esővízgyűjtő tartályokat szerzünk be, magán a tartálytesten kívül egy talpelem is jár hozzá, így nem kell attól tartanunk, hogy alatta a talaj kárt szenved.
Egyik előnyük a felszíni esővíztartályoknak, hogy esetükben nem kell a földmunka díjával is számolnunk még, hiszen földbe helyezésről esetükben nincsen szó. Ha tehát csak egy kisebb vízszükségletű kertünk van, és nincs szükségünk arra, hogy több ezer liter vizet fogjuk fel, akkor ezek a kültéri tartályok nagyon jó befektetésnek bizonyulnak a jövőre nézve.
Földbe süllyesztett esővízgyűjtő tartályok
Ugyanakkor elterjedtek az évek során a földalatti tartályok is. Ezeket az esővízgyűjtőket egy árok kiásása után helyezhetjük a földbe. Majd összeköthetjük a vízelvezető rendszerrel, vagy akár az öntözőrendszerünkkel is. Itt azonban fontos megemlíteni, hogy ezeket a tartályokat talajvizes területre nem ajánlják. Ezek a tartályok méretüket tekintve jóval nagyobbak, akár több ezer liter víz befogadására is képesek. Típusait tekintve találkozhatunk 1 illetve akár 10 m3-vel is.
Mivel a földbe helyezkednek el, akár több évtizeden keresztül is, ezért jó minőségű PE vagy PP anyagból készülnek, valamint teljesen jól zárnak, így nem kell tartanunk attól, hogy szivárogni kezd a víz valahol. Vannak típusok melyekben egy esővíz szűrőt is beépítettek, hiszen a lehullott csapadék nem mindig megfelelő minőségű. Nagyobb településeken ugyanis magas lehet a nitrogén és kén tartalom a csapadékban, ami a növényeink számára nem előnyös. Minél jobban átszűrjük az esővizet annál több dologra használható fel később, így nem csak kertünkben vehetjük hasznát, hanem akár házon belül is, mosásra, öblítésre is.
A földalatti tartályok között még megkülönböztethetünk álló illetve fekvő kialakításúakat is. Általában mind a kettő típusra igaz az, hogy telepítésüket tekintve talajvizes területre nem ajánlják őket, illetve, hogy telepítésük során beton alapozás javasolnak a szakemberek az árok kiásását követően. A beton alapnak köszönhetően egy egyenletes, sík területre fog feküdni, vagy állni a tartályunk, mely biztosabb alapot biztosít. A fekvő kivitelű esővízgyűjtő tartályok is képesek több ezer liter víz befogadására. Léteznek fekvő, hengeres kivitelű tartályok melyek akár 25 m3-ek is lehetnek.
Legyen szó álló vagy fekvő esővízgyűjtő tartályról nagyon fontos, hogy telepítésükkor a rákerülő talajtakaró 25 cm vastag legyen. Ezek a tartályok áraikban rendszerint tartalmazzák a tartály tetejét is, melyet, ha szükséges a talajtakaró eltávolítása után könnyedén felnyithatunk.
Mennyi tartályra van szükségem?
Az, hogy ki milyen típusú tartályt szeretne (földfeletti, földalatti), az csak a megrendelő igényei szerint alakul. Az azonban kinek mennyi vagy mekkora tartályra van szüksége már valamilyen módon befolyásolható. Függ ugyanis attól, hogy mennyi esővízgyűjtőre van szükségünk, hogy mekkora területtel rendelkezünk, mennyi az a vízmennyiség amit szeretnénk felfogni és raktározni.
Általában ha tudjuk hány m2 területtel rendelkezünk, könnyen megtudhatjuk mennyi tartályra lesz szükségünk. Szakemberek azt szokták javasolni, hogy ahány m2 területünk van, azt szorozzuk meg 26-al (ennyi víz elnyelésére képes 1 m2-en a tartály), így könnyen megkaphatjuk, mekkora és mennyi tartályra van szükségünk.
Hogy alakulnak az esővízgűjtő tartályok árai?
Mivel, mint említettem tartály és tartály között is hatalmas eltérések lehetnek, akár méretben, befogadóképességben, kivitelben, minőségben, így az árak is mások és mások lehetnek.
Míg például egy kültéri, kisebb befogadóképességű tartályt akár 15.000-20.000-tól már megvásárolhatunk, úgy egy földalatti, körülbelül 3000 liter befogadóképességű gyűjtő akár 400.000 forintba is kerülhet. Pontos árat tehát nehezen tudunk mondani, és e témában az általánosítás is nehezebb. Ha azonban van pár konkrét kiindulási alap, mit szeretne már hozzávetőleges árral tudunk szolgálni.
Összességében tehát az esővízgyűjtő tartály egy remek befektetés lehet ha kerttel rendelkezünk, hiszen így pénzt spórolhatunk meg, és természetes forrásból nyert csapadékvízzel tudunk szolgálni a növényeink és gyepünk számára, az év bármely szakaszában.
Ha neked is felkeltettük érdeklődésed és szeretnél egy esővízgyűjtő tartályt kertedbe, vedd fel velünk a kapcsolatot és megvalósítjuk számodra.