Csapadékvíz tároló tartály telepítése Gödöllőn egy kevésbé ismert szikkasztási megoldással valósult meg. Egy 7 köbméteres esővízgyűjtő rendszert telepítettünk, kerti vízellátás céljából. Erről szól cikkünk részletesebben.
A projekt rövid leírása
A megrendelőnk azért fordult hozzánk, mert a nemrég megépült háza körül nem volt megoldott az esővíz elvezetése. Az ereszek le voltak vezetve a talajhoz, de a lezúduló csapadékvíz nem volt elvezetve, az az épület lábazatához folyt.
Egy olyan megoldást keresett, ami hosszútávon és stabilan megoldja a csapadékvíz kezelést az épület környezetében. Csak egy tartós, professzionális megoldás és kivitelezés jöhetett szóba.
A megrendelő ajánlatot kért tőlünk szikkasztásra és egy külön ajánlatot csapadékvíz tároló tartály telepítésére is. Végül az esővízgyűjtés mellett döntöttek.
Egy 7 köbméteres tartályt javasoltunk a helyszín és a felhasználási igények ismeretében. A szerződés kötést követően megkezdődött a kivitelezés.
Így zajlott a csapadékvíz tároló tartály telepítése
A munkálatok az ereszcsatornáktól a tartály helyéig tartó cső nyomvonalak kiásásával kezdődtek. A később megépülő kert és burkolatok, továbbá a lejtéseket figyelembe véve választottuk ki a csapadékvízgyűjtő tartály optimális helyét.
A csapadékvíz tároló tartály telepítése erősáramú kábel elhelyezését is igényelte, amelyet az épület fő biztosítékszekrényéig kellett elvezetnünk.
Az esővízgyűjtő rendszer a kerti öntözésről fog gondoskodni, emiatt szükséges volt a vezetékes vizet is eljuttatni a tartályig egy kpe csövön. A rendszer képes lesz arra a későbbiekben, hogy amennyiben a tartályban nincsen megfelelő mennyiségű víz, akkor hálózati vízre kapcsolva azt használja majd az öntözésre.
Csövek elhelyezése – csapadékvíz tároló tartály telepítése
Miután kialakításra kerültek a csövek és vezetékek nyomvonalai, megkezdődött ezek elhelyezése. A kg csövek elhelyezésénél fontos hogy mindvégig figyeljünk a lejtésre. A csövek köré nem kerülhet olyan anyag ami a visszatöltést követően megsértheti a csöveket. Amennyiben szükséges a csöveket homokkal kell körbetölteni, úgy hogy az minden irányból körülbelül 8-10 cm vastagságban védje a csöveket.
Az erősáramú vezetéket lépésálló csőben vezettük el.
Az ereszbekötésekhez erre a célra gyártott ereszbekötő idomokat helyeztünk el, amelyeken rácsos mechanikai szűrő van gyárilag. Ezekbe kötöttük bele az ereszekről leérkező 100 mm átmérőjű acél ereszcsatornákat. Az esztétikusabb látvány végett itt ugyancsak acél, színben megegyező csövekkel toldottuk az ereszről leérkező csöveket, hogy azok beleérkezhessenek a szűrő idomokba.
Esővízgyűjtő tartály elhelyezése
A tartálynak készült munkagödröt tömöríthető ágyazati réteggel töltöttük fel kb. 10-15 cm vastagságban, amit kiszinteztünk és ezután lapvibrátorral tömörítettünk.
A tartályt kézi erővel mozgattunk a munkagödörig. A tartály méretei 23500 mm x 23500 mm x 1500 mm voltak. A tartály tartozékokhoz hozzátartozott egy lakattal zárható tető is.
Az esővízgyűjtő tartályt egy kis munkagép segítségével engedtük le a munkagödörbe, majd kézi erővel beigazítottunk a csövek elhelyezkedésének megfelelően. Az ereszektől érkező 110-es kg cső és a túlfolyó került bekötésre.
A tartályt kizárólag feltöltött állapotban szabad temetni, ezért hálózati vízzel feltöltöttük egy tömlő segítségével. A feltöltést követően kezdődhetett a letemetés, ahol szintén ügyelni kell arra hogy a visszatöltött földben le legyenek olyan anyagok amik megsérthetik a tartályt. A visszatöltött föld tömörítéséről is gondoskodni kell, mi ezt vízzel iszapolva oldottuk meg.
A tartályból túlfolyó víz szikkasztása “esőkert” jelleggel
A csapadékvíz tároló tartály telepítése szükségessé teszi a tartályban felgyülemlett többletvíz elvezetését, szikkasztását. Ennek hagyományos módja egy szikkasztó blokkokból összeállított szikkasztórendszer elhelyezése. Azonban hogyha lehetőségünk van rá, vagyis a kert adottságai lehetővé teszik, akkor a szikkasztás történhet esőkertben is.
Az esőkertek olyan területek, amelyekbe a csapadékvizet belevezethetjük és az ott egy kialakított mederben elszikkasztásra kerül. Előnye, hogy költséghatékony és a csapadékvíz a területen belül nemcsak a talajban szivárog el, hanem párolgásával javítja a terület mikroklímáját.
Természetesen nem minden talaj alkalmas szikkasztásra. Van ahol kisebb meder is elegendő (homoktalajon), de van ahol nagyobb meder kialakítása szükséges.
Jelen esetben egy körülbelül 3-4 köbméteres “tómeder került kialakításra a csapadékvíz tároló tartály telepítése során. Azért írtam tómedret, mert ez valóban egy tómeder jellegű szikkasztó, ami olykor megtelik vízzel, alapesetben pedig egy száraz tómederként ékesíti majd a kertet. A későbbiekben kövekkel és növényekkel kiegészítve egy száraz tavat fogunk látni ami kertünk dísze lesz.
Az esőkertek kialakításáról hamarosan írunk bővebben is cikket.