Főként a családi házak esetében számolhatunk azzal, hogy előbb vagy utóbb valamilyen betonozási munkát kell végrehajtanunk az ingatlanunk területén. Néhány tippet szeretnénk mutatni arra, mivel garantálhatod a betonozás sikerességét, és azt, hogy a betonozott felület minél időtállóbb legyen, illetve szeretnénk néhány tévhitet eloszlatni a betonozással kapcsolatban.
Minden az arányokon múlik!
Keverj 1 lapát cement mellé 3 lapát sódert, majd némi víz hozzáadása után kezdheted is a betonozást. Ismerősen hangzik? Nagyon sokan még mindig ezzel az anyaghányaddal állnak a betonozáshoz, ami korán sem egy precíz számítás, sőt még a pénztárcánkat is jelentősen megterhelheti.
Ezeken felül még a végeredmény is hagyhat kívánni valót maga után, mivel ezzel a módszerrel általában túl sok cement kerül a keverékbe, amely gyenge minőségű betont eredményez.
Fontos tudni azonban, hogy a jó arányokkal rendelkező beton jellemzően 10-15 százaléknyi cementből, 60-75 százaléknyi homokból, illetve sóderből, és 15-20 százaléknyi vízből készül el. Ha több vizet rakunk a keverékhez, könnyebben lehet vele dolgozni, viszont bedolgozás után a fölösleges víz a felszínre kerül, vagy úgynevezett cementpépet eredményez, ami szintén gyengébb kötést hozhat létre.
Mindig mérj tömegarányosan!
Házi körülmények között könnyedén ki tudjuk számítani a kellő mennyiséget a betonozás során, egy házi mérleg és egy 10 literes vödör segítségével.
Az 1 liter vízhez tartozó magasságot töltsük meg cementtel, ezt a mennyiséget mérleggel mérjünk meg úgy, hogy kivonjuk a vödör súlyát. Ez lesz a későbbiekben a kiindulási alap a betonkeverék elkészítéséhez.
Az erős és masszív beton receptje a következő: 1 rész cementhez vegyél 6 rész sódert, és ehhez adj hoz 0,6 rész vizet. A könnyebb munkavégzés érdekében érdemes az arányokat (1 és 6 és 0,6) a vödör oldalán megjelölni. Fontos szem előtt tartani, hogyha a sóder nedves, kevesebb vízre lesz szükség.
Körültekintően kell eljárni a cement esetében is, ugyanis ez az anyag a páratartalom miatt már a levegővel való érintkezéssel is keményedik, ami csökkenti a kötőerejét. Ha már a tüzépen érezhető, hogy a cement kemény, akkor inkább válasszunk másik forrást a betonozás mellé.
Keverj, döngölj, simíts, locsolj, így zajlik a betonozás!
A betonkeveréket lehet gépi vagy kézikeverővel létrehozni. Akkor érdemes a kézi megoldást választani, ha nem akarunk például egy talicskánál több mennyiséget bekeverni, ennél nagyobb mennyiségnél viszont inkább a gépi megoldást válasszuk, különben könnyen beszennyeződhet a beton. Bármelyik megoldást is választjuk, nem szabad sokáig keverni a betont, túlkeverés esetében az elemek szétválhatnak, amellyel csökkenhet a beton szilárdsága.
A betonfelület méretétől és jövőbeni funkciójától függően elhelyezhető benne betonvas vagy betonháló, amellyel a beton szerkezetét lehet megerősíteni. Tömörítéskor kisebb felület esetében használhatunk döngölőfát vagy vasat, nagyobb felületen viszont már gépi erőre, vibrátorra lesz szükség.
A folyamatot nem szabad abbahagyni, amíg látványosan mozog a beton, viszont – a keveréshez hasonlóan – ezt a munkafolyamatot sem kell túlzásba vinni, ha már víz jelenik meg a beton felületén, valamit rosszul csináltunk.
A betonozás utolsó előtti munkafolyamata a simítás. A beton felületének méretétől függően a felső réteg simítását végezhetjük egy kőműveskanállal vagy egy egyenes léccel.
Nagyon fontos, hogy a beton szilárdulása után legalább 2-3 óráig nedvesen legyen tartva. Erre azért van szükség, mert csak így tudjuk biztosítani a megfelelő szilárdulási pontot, és ezzel csökkenthető a beton repedezésre való hajlama. Ma már elérhetőek erre a célra különböző takarók, illetve párolgást csökkentő fóliák.
Betonozás előtti földmunkákban számíthatsz ránk. Ha ilyenre lenne szükséged, keress minket a +36707792031 telefonon vagy írj nekünk most.