Az esővíz elvezetés minden épület körül megoldandó feladat. Lássuk milyen lehetőségei vannak annak, aki szeretné elvezetni az esővizet esetleg szikkasztani vagy gyűjteni azt.
Ebben az átfogó cikkben arról tudsz tájékozódni, hogy az esővíz elvezetésnek milyen sokféle megoldása létezhet, milyen anyagokat lehet kapni jelenleg a piacon és hogy ezek a megoldások vagy akár kész technológiák milyen költségekkel járhatnak.
A csapadékvíz sok problémát tud okozni. Főleg akkor ha nincsen megfelelően kezelve. Az esővíz elvezetés sokféle megoldású lehet. Az esővizet el lehet vezetni az olyan helyekről ahol nemkívánatos problémákat okoz, lehet szikkasztani, és össze is lehet gyűjteni ciszternába vagy tartályba.
Nézzük meg közelebbről a felhasználási módokat és ezek hozzávetőleges költség oldalát.
Esővíz kezelési rendszereinket itt megnézheted konkrét árakkal
Mikor tervezzünk és hogyan az esővíz elvezetéssel illetve a gyűjtéssel?
Az esővíz elvezetését már az építkezés megkezdése előtt célszerű megtervezni mert így lesz a leggazdaságosabb a kivitelezés. Hiszen ha előre gondolunk az elvezető rendszerek kialakítására, akkor nem kell utólagosan beépíteni azt és így sokat spórolhatunk.
Ha fúrt vagy ásott kútból készülünk vizet felhasználni a területen, akkor ezt jól összekombinálhatjuk az esővízgyűjtéssel. Az esővíz gyűjtő tartályba ugyanis bele lehet kötni a tetőről gyűjtött csapadékvizet is, ezzel egy kombinált felhasználást lehetővé téve.
Ha csupán meg szeretnénk szabadulni a csapadékvíz káros hatásaitól, akkor egy szikkasztó is tökéletesen megfelelő lehet számunkra.
Kérjen tőlünk árajánlatot. Mi elintézzük Önnek a tervezést, kiszállítást és a kivitelezést egyben garanciával.
Az esővíz elvezetése, szikkasztása
Ha nem a gyűjtés a cél, akkor ez elvezetést meg lehet oldani egy szikkasztó kialakításával. Ennek több módja is van.
Dréncsővel való elvezetés
Az elvezetést meg lehet úgy is oldani hogy egyszerűen dréncsövet használunk az elvezetésre vagy szikkasztásra. Ez kisebb méretű tetőfelületeknél jól alkalmazható. A csővel elvezethetjük a vizet a sövény alá vagy a kert más pontjára. A víz esetleg bevezethető még kútba is, de akkor a víz előszűrést igényel.
Előfordulhat hogy a dréncső önmagában nem elegendő. Akkor kaviccsal töltött árokba is vezethetjük azt.
Kavicsos szikkasztó
A legegyszerűbb amikor ásunk egy gödröt amit geotextillel kibélelünk, majd qoulé kaviccsal töltünk fel és ebbe vezetjük bele a tetőről érkező csapadék vizet.
Ennek méretét szintén az határozza meg, hogy mennyi vizet kell majd maximálisan kezelni. Legtöbb esetben az építkezéseken egy csatorna kivezetéshez (ha a ház minden sarkán van ilyen) egy darab 1 köbméteres szikkasztót szoktak tenni.
Gyakorlati tanács
A geotextil ez esetben azt a célt szolgálja hogy a föld ne tudjon bemosódni a kavics közé, ami nem volna szerencsés mert ez csökkentené a szikkasztási mennyiséget. A csatorna csövek bekötésénél nagyon kell figyelni arra, hogy azokat a bekötési pontoknál alaposan tekerjük körbe geotextillel, nehogy a föld bemosódhasson a cső és a textil között. Érdemes lehet gyors kötözővel ráerősíteni a csőre a textilt.
Szikkasztó rendszerek /esővíz elvezetés
Léteznek szikkasztó rendszerek az esővíz elvezetés területén. Ezek műanyag, rácsszerkezetes elemekből állnak össze amiket könnyen tudunk kombinálni egymással. Olyan ez mint a legó. A négyszögletes elemek szabadon kombinálhatók, telepítés során geotextillel kell borítani kívülről. Ezeket a rendszereket alkalmazhatjuk egyben víz gyűjtésére is úgy, hogy a geotextil helyett tófóliát alkalmazunk a rendszer beborítására. Ezt persze szakszerűen hegesztéses vagy ragasztásos technikával kell telepíteni hogy megtartja a vizet.
Ezeknek a rendszereknek az az előnye, hogy akár burkolat alá is telepíthető nagyobb forgalmú járműterhelést is elvisel. Így olyan helyekre is telepíthetők ahol tartályt nem lehetne elhelyezni vagy a terhelés miatt vagy a helyhiány miatt.
További előnye ennek a megoldásnak hogy telepítése egyszerűbb és könnyebb mintha kavicsot használnánk.
Mennyibe kerül a szikkasztásos esővíz elvezetés?
Az esővíz elvezetés kezdeti költségei a legminimálisabbak. Ha lehetőségünk van rá és elegendő megoldást jelent a dréncsöves elvezetés/szikkasztás akkor az a legolcsóbb megoldás. A dréncső méterára körülbelül 350-100 forint között mozog.
A sorban következő megoldás a qoulé kaviccsal feltöltött szikkasztó gödör. Egy 1 köbméteres gödör kialakítása anyaggal és munkadíjjal együtt körülbelül 90.000. ft.
A szikkasztó rendszerek ára szintén a mérettől és elhelyezéstől függ. Kérje pontos ajánlatunkat ha érdekli ez a módszer!
Kérjen tőlünk árajánlatot. Mi elintézzük Önnek a tervezést, kiszállítást és a kivitelezést egyben garanciával.
Hogyan tudod újrahasznosítani az esővizet gyűjtéssel?
Az esővizet a kerti öntözésen túl az épületen belül wc öblítésre illetve a mosógép használatához tudjuk felhasználni. Az ilyesfajta felhasználás esetén természetesen már komplett vízgyűjtő rendszerről beszélhetünk, amelynek többlépcsős működése van. Az ilyen rendszer tartalmazza a víz elvezetését, szűrését, összegyűjtését és tárolását, továbbá az összegyűjtött esővíz továbbjuttatásához szükséges szivattyút és annak elemeit.
Az ilyen rendszereknek számos előnye van. Ilyen például az, hogy:
- a felhasznált csapadékvíz nem kerül pénzbe, tehát gazdaságos
- az újrahasznosítás révén a környezet terhelése csökken
- az esővíz rendszerint lágy víz ami ilyen módon kíméli a mosógép, mosogatógép belső rendszerét
Hogyan számolhatod ki a saját rendszered kapacitását?
Tervezést azzal kell kezdeni hogy ezt a 3 dolgot figyelembe vesszük:
- Mennyi liter vízre lesz szükségünk a házon belül? (átlagosan 80 liter/fő amivel kalkulálhatsz)
- Mennyi vizet használ fel a kert? (itt ismerni kell az öntözőrendszer igényeit,ezt egy fúvókatáblázat segítségével ki is számolhatod)
- Mekkora a tetőfelület az épületen? (hogy tudd egy nagyobb felhőszakadás alkalmával mennyi víz jöhet le a tetőről, mert ezt tárolni is tudni kell)
- Évi csapadékmennyiség (mivel lehet kalkulálni? mennyire működhet stabilan csak esővízről az ellátás?)
A háztartásban élő személyek számát szorozd meg a napi vízszükséglettel és ezt szorozd meg a biztonsági víztartalék napok számával (22). Így megkapod a tartály optimális méretét.
Ha a kerti öntözésre is szeretnéd felhasználni az esővizet akkor elképzelhető hogy kiegészítő vízpótlásra is szükség lehet. Továbbá a kútvizet közvetlenül nem lehet háztartási gépekhez alkalmazni mert egy kemény vízről van szó. Ezt megfelelő berendezésekkel lágyítani érdemes.
Alap rendszerek
Ez legtöbb esetben áll egy tartályból és a kert öntözéséhez szükséges szivattyúból. A tartályhoz ezen felül tartozik egy szűrőkosár is ami a tartályba érkező vízben lévő szennyeződéseket szűri meg. Ezt könnyen lehet tisztítani.
A szivattyú a tartályban helyezhető el amihez tartozik egy vízszint érzékelő és egy áramláskapcsoló ami a szivattyú elindításáról és leállításáról gondoskodik. A tartályon kívüli szerelvényezés a helyszín adottságaitól és a felhasználási igényektől egyedileg tervezhető meg. Amennyiben érdekli ez a megoldás akkor vegye fel velünk a kapcsolatot!
Kérjen tőlünk árajánlatot. Mi elintézzük Önnek a tervezést, kiszállítást és a kivitelezést egyben garanciával.
Prémium rendszerek
Miből áll?
- esővíz gyűjtő tartály (100% polietilén)
- többlépcsős szűrőrendszer (durva-finom)
- szivattyú (igényekhez igazított kapacitású)
- vezérlőelektronika (vízszint érzékelők és szabályozók, mágnesszelepek, szerelvények)
A prémium rendszerek lényege, hogy ezek már nem csak a kerti öntözést és az autómosást képesek szolgáltatni, hanem a wc öblítést, mosógép vízellátását is lehetővé teszik. A tartályok fel vannak szerelve töltöttségmérő szondákkal. Ezek az érzékelők megmutatják hogy éppen mennyi víz van a tartályban és ha minimális szint alá csökken a vízmennyiség, akkor vagy átváltanak közvetlenül vezetékes vízre vagy vezetékes vízzel töltik a tartályt. A tartály kútvízről is tölthető ha szükséges.
A rendszerbe épített szivattyú kapacitása szintén az igényeknek megfelelően alakítható.
Menyibe kerül?
Ezeket a rendszereket egyedi igényekre szabva tervezzük és kivitelezzük, ezért pontos árat nem lehet mondani. Ezeknek a rendszereknek a költsége a beépített tartalom és kapacitás függvényében változik munkadíjjal együtt 850.000. – 6.000.000. forintos rendszer is kiépíthető. Ez mind tartalom függő, de ha Önt érdekli ez a megoldás akkor keressen minket bizalommal!
Kútvíz felhasználása
Ha kizárólag a kertünket szeretnénk öntözni, illetve a kerti vizet autó vagy burkolat takarítására felhasználni akkor elegendő lehet egy kisebb (3-5 köbméteres) vízgyűjtő tartály is amibe a csapadékvizet is beleengedjük és erről öntözünk. Tapasztalatok alapján pusztán a csapadékvíz nem elegendő a kerti automata öntözőrendszer üzemeltetéséhez de kútvízzel jól kiegészíthető. Ez a felhasználás is megoldja számunkra az esővíz elvezetés kérdését.
Ezek a rendszerek nagyon jól kombinálhatók egymással, ezért mindig pontosan az igényekhez lehet igazítani őket.
Kérjen tőlünk árajánlatot. Mi elintézzük Önnek a tervezést, kiszállítást és a kivitelezést egyben garanciával.