Az épületbontás egy külön szakma is lehetne mert vannak olyan buktatói amikkel érdemes tisztában lenni a tulajdonosnak vagy a kivitelezőnek. Mire figyelj és milyen hibákat ne kövess el! Erről írunk most
Az épületbontást sajnos nem övezi kellő figyelem, mármint ha azt a részét nézzük hogy kell-e érteni hozzá. Sokan azt gondolják, hogy a szomszéd Ferinek is könnyen menne és egyáltalán nem igényel szakértelmet vagy kellő körültekintést ami a rutinból adódik. Pedig az épületbontáshoz igenis érteni kell.
Na persze most nem a többemeletes épületek bonyolultabb és összetettebb fajtájáról beszélek, hanem az egyszerű családiházak bontásáról. Ugyanis nagyon sokan azt gondolják, hogy ez egy könnyű feladat ami nem rejt magában különösebb kockázatot.
Mielőtt továbbmennél, ide kattintva rendelhetsz tőlünk bontási szolgáltatást, vagy a +36707792031 telefonszámon.
Az épületbontás szakaszai
Ha megtaláltuk a kivitelezőnket, akkor az épületbontás a terület előkészítésével kezdődik, illetve ha szükséges akkor az engedély beszerzésével indul.
A területet átadjuk a vállalkozónak aki nekilát a bontási munkálatoknak. A bontás lehet kézi bontás vagy gépi, illetve ennek keveréke. Az épületbontások legtöbb esetben (egy átlagos kertes házat tekintve) akár egy nap alatt, de maximum pár nap alatt lezajlanak. Ez egy gyors folyamat ha szakember végzi el, megfelelő felszereléssel és munkagépekkel.
A bontással párhuzamosan elindul a sitt-szemét szelektálása, összegyűjtése. Fontos, hogy a bontásból származó hulladékot igyekezzünk szelektálva gyűjteni, mert így nem csak a környezetnek teszünk jót hanem jobb áron veszik át tőlünk azt. Mert például ha a faanyag (ami a tetők tartóeleme) külön van kezelve, akkor azt ingyen elviszik sokan tüzelőnek. A jóállapotú téglát pedig bontott téglaként újra lehet hasznosítani. Így spórolhatunk a bontáson.
Az épület bontása végén a takarítás és a terep elrendezése van soron. Ez a rész is igényesség kérdése hogy milyen minőségben van elvégezve. Mi minden esetben a lehető legtisztább terepet hagyjuk magunk után, olyat amilyet mi is szívesen vennénk át.
A bontás egy nagyon sok kosszal és mocsokkal járó munka. Ilyenkor jobb messziről szemlélni az eseményeket tulajdonosként.
Kell bontási engedély?
A bontási engedély megkérésével indul a munka, amit a helyi építésügyi hatóságnál kell kérni. A bontási engedély benyújtható az építési engedéllyel együtt. Bontási engedélyre azonban csak akkor van szükséged, ha az épület műemlék vagy valamilyen egyéb védelem alatt áll a terület (örökségvédelmi, Natura 2000). Továbbá még akkor lehet szükségünk bontási engedélyre, ha az épület lebontása más épületeket is érint (ikerház, sorház).
A bontási engedélyről hivatalosan itt tudhatsz meg mindent!
Milyen kockázatai vannak az épületbontásnak?
A leggyakrabban előforduló probléma az, hogy valami, vagy ne adja az ég valaki megsérül az épületbontás közben. Ez bizony probléma lehet nem csak a kivitelezőnek hanem a tulajdonosnak is. Többnyire olyan csapatok követnek el ilyen hibákat ahol vagy a szellemi színvonallal vannak gondok, vagy egyszerűen tapasztalatlanok, figyelmetlenek az alkalmazottak.
Sajnos nagyon sok brigád vállal be épületbontásokat pont azért, mert azt gondolják hogy ez bárkinek megy. A tulajdonos természetesen az ár miatt mellettük dönt. Amivel addig nincs is probléma ameddig meg nem történik hogy valami káresemény következik be és utána megy a mutogatás a másikra. Többek között emiatt is érdemes felelős céget keresni már az ilyen munkák kivitelezéséhez is, akik lehetőleg garanciával dolgoznak és minimum egy weboldalt fel tudnak mutatni ahol meg is győződhetünk arról hogy valóban azzal foglalkoznak amit állítanak.
Megtörtént eset
Egy igaz történet, miszerint az egyik építkezésen a 11. kerületben (ahol éppen dolgoztunk) a bontás közben a törmeléket elszállító jármű nekicsúszott a tulajdonos autójának oldalról. Ez azért történt mert a teherautó pilótája megpróbált elférni a kapubeállóban a kapu oszlop és a fekete, viszonylag új Mercedes között. Sajnos a talaj lejtése végett – és mert ázott volt és csúszott az út – picit megcsusszant a teherautó. Ennek a merci látta kárát aminek a karosszériája megsérült. Ez elkerülhető lett volna.
Azt gondolom hogy ennek az oka a teherautó sofőr türelmetlensége és hülyesége volt mivel simán elkerülhető lett volna az eset ha nem a „márpedig azért is” mentalitás vagy szimplán a lustaság vezérli amiért nem akart kiszállni többször az autóból.
Tipp: Lehetőleg a kockázatok mérlegelését követően, annak arányában győződjünk meg a kivitelező felelősségvállalási garanciáiról. Ha lehet ezt rögzítsük szerződésben.
Nem mindegy hova viszik a sittet
Bizony sokan vannak akik nem a legális lerakóhelyekre viszik a sittet. Ebből adódóan nem csak az ütheti meg a bokáját aki fuvaroz, hanem az is aki megrendelte a munkát. Mivel nagyon gyakori hogy nem írnak szerződést a megbízók a kivitelezőkkel, vagy csak utólag. Ezekben az esetekben vitatható bármilyen felmerülő állítás.
Tipp: Lehetőség szerint mindig írjunk szerződést a kivitelezővel az épületbontás előtt. Ne bízzunk meg olyan kivitelezőt aki gyanúsan olcsó, vagy látszik rajta hogy mellébeszél, nem ért hozzá.
Mi van ha az épületbontás során megsérül a villanyvezeték, gázvezeték, vagy a csatorna?
Ilyen esetekben mindig előszőr értesítni kell a rendőrséget. Ők pedig értesítik és mozgósítják az illetékes szervet.
Ha elektromos vezeték vagy gázvezeték sérül meg, akkor arra számíthatunk hogy a tűzoltóság fog megjelenni vagy a katasztrófavédelem. Ilyenkor elhárítják a veszélyt és kitöltenek egy jegyzőkönyvet amiben rögzítik a baleset részleteit. Számíthatunk arra, hogy a felmerülő költségeket nekünk kell majd állni.
Elvágtuk a gázt az épületbontás során
Konkrét példa ami velünk megtörtént egyszer, hogy az egyik ügyfelünk épületbontásához bejáratot alakítottunk ki éppen a 12. kerületben mert nem lehetett megközelíteni a telket. Markolóval végeztük a munkát és egy engedélyezett terv szerint haladtunk a beálló építésével, amit ugyanott csináltunk ahol a végleges autóbeállója lesz majd az új épületnek.
Mindeközben sajnos sikerült elvágnunk a gázvezetéket. Itt a fent leírt procedúra után nem kapott büntetést a tulajdonos, mivel a terven/helyszínrajzon amit az önkormányzat állított ki, nem szerepelt semmilyen vezeték azon a részen.
Ha tetszett a cikk akkor kövess minket be facebookon is! és oszd meg másokkal is!