5 szabály amit feltétlen tudnod kell talajcsere előtt ahhoz hogy sikeres legyen a művelet. Olvasd el cikkünket és ismerd meg pár perc alatt hogyan csinálják a profik
Mikor szükséges a talajcsere?
Talajcserére több okból lehet szükség. Legtöbb esetben kertépítés előtt merül fel legtöbbször az, hogy talajcserét végezzünk a ház körüli kertrészeken. A kiváltó ok a meglévő talaj rossz minősége, ami a céljainknak nem megfelelő.
Füvesítés előtt, növénytelepítés előtt szoktunk leggyakrabban talajcserét eszközölni. Ha a területen lévő talajnak a minősége silány, vagyis tápanyagszegény, vagy szerkezete nehezen megmunkálhatóvá teszi azt. Ilyen a tápanyagszegény futóhomok, egyes agyagtalajok, vagy szélsőséges esetekben a fertőzött talajok. Az is lehet hogy a talajunk nagyon törmelékes, rögös, és emiatt megmunkálhatatlan. Ilyen esetekben is alkalmazhatunk talajcserét vagy feltöltést.
Ha kertépítés előtt állunk akkor mindenképpen gondoljuk át a talajcsere szükségességét. Ez nagy többletköltséget jelent az elején, de hosszútávon megéri megtenni. Később már sokkal költségesebb és úgysem fogunk belevágni, vagy csak nagyon nehezen tudjuk majd rávenni magunkat.
Mire figyelj oda a talajcsere közben?
Talajcserénél nagyon fontos, hogy mindenhonnan arányosan termeljük le a meglévő talajt. Ha fűmagvetéshez készítjük elő a terepet, akkor ügyes gépkezelőt válasszunk aki pontosan dolgozik. Az altalajból még sok gyom fog kikelni, ezért érdemes a termőföld betöltésével pár hetet várni, addig is öntözni a területet hogy a gyomok gyorsabban a felszínre bújjanak és ezután minimum egyszer gyomirtani a területet. Ez füvesítés előtt fontos.
Talajcsere esetében fontos tudni azt is, hogy a gyepesítendő területre amikor géppel terítjük a földet, akkor csak kupacokba hordassuk be a gépessel a termőréteget és azt gereblyézzük szét kézzel. Így nem fogja a gép letömöríteni a behordott termőföldet. Esetleg nagyon finoman és óvatosan el lehet géppel húzni az éppen behordott földkupacot, de itt is figyelni kell rá, hogy ne tömörítse le a munkagép a kanállal a talajt, illetve a leterített földön már ne járjon át. Ugyanis ha a gép letömöríti a termőföldet, akkor azt nagyon nehéz lesz kézzel finoman eldolgozni és a később betelepítésre szánt gyepnél, növényeknél élettani gondokat okozhat.
Számolj pontosan, spórolj többet
Az univerzum tágul, a talaj pedig lazul és tömörödik. Amikor az altalajt kitermeljük akkor abból több lesz, amit betöltünk abból pedig kevesebb. Ezért a talajcsere alatt ha konténert rendelünk a kitermelt föld elszállításához, akkor a talaj lazulásával kell számolnunk. A termőföld rendelésénél pedig gondolnunk kell annak tömörödésére miután elterítjük. Ezeket az értékeket meg lehet határozni, és előre lehet velük kalkulálni.
A talaj lazulási és tömörödési arányának kiszámítása talajcsere esetén
Talajcserénél az is jó megoldás, ha a kitermelt föld konténerberakása után feljegyezzük az elszállított mennyiséget és ennyit rendelünk. Nagyon el lehet csúszni a nem megfelelő vastagságon, ha bizonyos részekre többet töltünk vissza mint amennyi volt ott eredetileg. Amúgy is sok tapasztalat és pontos méretek szükségesek ahhoz hogy megfelelő mennyiségű termőföldet számoljuk egy talajcsere során.
A talaj fizikai tulajdonságait természetesen a szerkezete, fajtája is meghatározza. Ezért az alábbi képlet általánosságban a kerti talajokra jellemző, amivel hétköznapi emberekként találkozhatunk.
A talaj lazulását +20%-al számoljuk. Vagyis annyival több konténerrel érdemes kalkulálni.
A talaj tömörödését +15-20%-al számoljuk. Vagyis annyival több földet kell rendelni.
Milyen föld kell milyen célra?
Fűmagvetéshez legjobb a darált rostált homokkal kevert termőföld. Ezzel könnyű dolgozni és talajmechanikai tulajdonságai tökéletesen megfelelnek a gyep igényeinek.
Növények telepítéséhez a trágyával kevert föld a legalkalmasabb, ennek nem feltétlenül kell daráltnak lennie.
Építkezés utáni tereprendezéshez, nagyobb szintkülönbségek feltöltéséhez töltőföldet kell vásárolnunk és annak tetejére a homokkal kevert termőföldet kell teríteni minimum 10-20 centi vastagságban.
Milyen vastagon csináljam a talajcserét?
Talajcsere közben arra nagyon érdemes figyelni, hogy milyen vastagságban terítjük el a friss termőföldet.
Ha fűmagvetésre szeretnénk előkészíteni a talajt akkor érdemes minimum 10 centiméter, maximum 20 cm termőréteget elteríteni.
Ha cseréket ültetünk, akkor azoknak az ültetőgödör kiásása és a növény elhelyezése után a növény köré termőfölddel töltjük vissza a gödröt. A cserje ültetőgödrök szabvány mérete a 20x20cm, 40x40cm, 60x60cm. Sövény ültetés esetén érdemes árkot kiásni és azt termőfölddel visszatölteni, ebbe ültetve a növényeket. A sövényültetéshez 40x60cm-es árkot előkészíteni.
Faültetéshez a 80×80 cm vagy a 100×100 cm szabványt alkalmazhatjuk az ültetőgödör méreteként.
Fertőzött talaj esetén minimum 50cm vastagságban cserélni kell a talajt, de ez változhat a fertőző anyag fajtájától és a fertőzés mértékétől.
További érdekességeket föld és földmunka témában a blogon találsz!
Kertépítésről itt találsz több infót:
https://kertmenedzser.hu/
https://vandorkert.hu/
Gépi földmunkát itt tudsz rendelni, vagy a +36707792031 es számon.