Arról már írtunk, hogy mekkora szikkasztót érdemes kialakítani egy épülethez, de nem győzzük hangsúlyozni annak fontosságát, hogy inkább nagyobb legyen mint kisebb.
Ez egy rövid cikk lesz. Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy amikor magadnak építed meg a szikkasztódat, vagy ajánlatot kérsz rá akkor nagyon figyelj a méretekre.
Két alapvető különbség van szikkasztó között. Az egyik a drága, másik pedig a mégdrágább.
Most ebben a viccben a drága lenne a jó megoldás és a még drágább az olcsó de rossz megoldás. Mindenki tudja, hogy ami rosszul lett kivitelezve, az sajnos egyszer még többe fog kerülni amikor ki kell javítani vagy cserélni.
Sokszor hívnak minket kavicsos rendszerekhez hogy nem nyelik el a vizet. Eldugulnak, vagy egyszerűen kicsik és nem képesek elnyelni a vizet egy nagyobb esőnél.
Szóval most a viccet félretéve két alapvetően különböző típusú szikkasztó létezik.
Az egyik a kavicsos szikkasztó, ami hagyományosnak is mondható. Nincsen vele nagy gond, amennyiben megfelelően telepítik. Azonban sajnos rendszeresen előfordul hogy nem így történik a dolog.
A másik fajtája a szikkasztóknak a blokk rendszerű műanyag szikkasztó. Ez egy professzionális, gyakorlatilag örökéletű megoldás.
A kavicsos rendszer sokkal sérülékenyebb és nem igazán javítható. Leggyakrabban 10 év után szokták megadni magukat. Vagy belenő egy gyökér és eldugul, vagy nincsen rajta szűrés és eltömődik. Olyan is van, hogy kiszakad, szétcsúszik a talajfelszín alatt a textil, mert nem bírja a kavics és a talaj nyomását, és ezután bemosódik a talaj a szikkasztóba és ettől dugul el.
2 nagy különbség a szikkasztó alulméretezésében
De a legfontosabb dolog, hogy ameddig egy blokk rendszerű szikkasztóból egy 100 négyzetméteres épülethez elegendő egy 3 köbméteres rendszer, addig ugyanehhez az épülethez 9 köbméteresre volna szükség.
Na most ilyet még nem láttam. Leggyakrabban minden eresz kivezetéshez egy 1 köbméteres kavicsos gödröt szoktak tenni. Ez nem az igazi.
És mi történik amikor nem nyeli el a vizet mert kicsi? Ha nem veszik észre időben akkor komolyan károsíthatja az épületet is. Elázhat a pince, de a lábazat is könnyedén. Kimoshatja a talajt az épület mellől stb.
Szóval ez nem játék!
Gyakran nem fogadják el az árajánlatunkat, mert drágább és megépíti más negyed annyiért. Utána pár évvel pedig telefonál a tulaj hogy kellene vele kezdeni valamit. Ilyenkor persze már cserés, mert ha el is dugult akkor sem lehet már megfelelően javítani és sok esetben nincs is értelme.
A véleményem erről az, hogy érdemesebb egyszer normálisan, szakszerűen elvégezni egy munkát, mintsem rosszul. Ez természetesen első körben drágább, de később többszörösen megtérül, hiszen nem kell javítani, újratelepíteni.
Úgyhogy pár dologra nagyon kell figyelni amikor szikkasztót építesz:
- Nagyon fontos a szikkasztó megfelelő méretezése
- Nagyon fontos, hogy megfelelő (lehetőleg tisztítható, hálós) szűrést kapjon a csapadékvíz, mielőtt a szikkasztóba kerül
- Nagyon fontos, hogy vastag és erős geotextíliát használjunk
- Nagyon fontos, hogy a geotextillel legalább 40-50 centiméteres átfedésekkel csomagoljuk a szikkasztónkat. Főleg igaz ez a kavicsos rendszerekre, amik idővel deformálódnak is a talajban.
- Nagyon fontos, hogy a KG pvc csövet minél hosszabban vezessük be a kavicsos szikkasztó közepéhez, esetleg dréncsővel toldva az aljáig
Kérdéseitekkel, forduljatok hozzánk bátran!