Egyre többet hallhatunk arról napjainkban, hogy természetes vízkészleteink bizony végesek. Olvashatunk akár olyan cikkeket is, melyekben a vizet úgy emlegetik, hogy később lehet annyit fog érni, mint napjainkban az arany. Nagyon fontos szem előtt tartanunk azt, hogy a víz véges, és igyekezzünk olyan megoldások találni melyekkel kevésbé terheljük bolygónkat. Aktuális cikkünkben arról szeretnénk információt adni számotokra milyen lehetőségei vannak az esővízhasznosításnak, illetve miért is fontos az esővízhasznosítás.
A víz jelenléte napjainkban
Mielőtt bővebben beszélnénk arról miért is fontos az esővíz használata, ejtsünk pár szót arról hogyan van jelen a víz a mindennapi életünkben. A víz egy mindenki számára nélkülözhetetlen elem. Az iváson, főzésen kívül használjuk még mosásra, takarításra, wc öblítésére és kertünk öntözésére is.
Jelen helyzetünkben a legtöbben vezetékes víz formájában használják a vizet. Az utóbbi években azonban egyre drágábbak a víz és csatornadíjak. Ezzel párhuzamosan azonban egy átlagos háztartásban napi 100-150 liter vizet is használhatunk.
Ha jobban belegondolunk azt vehetjük észre, hogy a napi vízfogyasztásunkhoz sokszor nem is feltétlen szükséges az ivóvíz minőségű víz. Hiszen jóformán csak az iváshoz, és ételek készítéséhez van szükségünk olyan minőségű vízre. Mi azonban a ruháink mosására, a wc öblítésére, és kertünk locsolásához is ivóvíz minőségű vizet használunk. Azt a vizet, mely véges.
Ahelyett használjuk az egyre dráguló ivóvizet, hogy belekezdenénk az esővízhasznosítás módszerébe.
Miről is szól az esővízhasznosítás?
Mint azt feljebb említettem sok esetben ivóvíz minőségű vizet használunk fel olyan tevékenységekhez is, melyekhez nem lenne feltétlen szükséges. Az esővízhasznosítás lényege abban rejlik, hogy olyan műveletekhez melyekhez nem szükséges ivóvíz minőségű víz, esővizet használunk.
Azt az esővizet melyet a természettől kapunk, és minden családi ház tetejéről és burkolatáról összetudunk gyűjteni, majd újra felhasználni. Az esővízhasznosítás tehát arról szól, hogy esővízgyűjtő tartályokba vezetett esővizet használunk akár a háztartásunkban, akár kertünkben.
Milyen módon és hol tudjuk használni az esővizet?
Az esővizet esővízgyűjtő tartályokban tudjuk vezetni, és ott gyűjteni. Ezek a tartályok elhelyezhetőek a talajfelszínen, illetve a talajba süllyesztve is. Méretüket tekintve a felszíni esővízgyűjtő tartályok valamivel kevesebb vizet tudnak gyűjteni. Míg a talajba süllyesztett tartályok jóval több köbméter esővizet képesek gyűjteni és tárolni. Ha azonban jobban utána olvasnál ezeknek az esővízgyűjtő tartályoknak akkor azt a linkre kattintva megteheted.
Ezekben a tartályokban gyűjtött esővizet pedig a kertünkben illetve háztartásunk számos részén fel tudjuk használni.
A tartályokban gyűjtött vizet használhatjuk wc öblítésére, az autónk mosására, ruháink mosásához, takarításhoz illetve kertünk növényei számára is. Láthatjuk tehát, hogy valóban rengeteg helyen fel lehet használni a természet adta erőforrást, miközben rengeteg pénzt spórolhatunk meg. Persze egy ilyen esővízgyűjtő tartály beszerzése, és üzembe helyezése nem két fillér. Azonban a vele járó földmunka egyszerű, gyorsan telepíteni lehet, és pár év alatt megtérül a befektetett pénz.
Miközben spórolunk jobb minőségű vizet használunk
Sokszor láthattunk nagyszüleinktől is, hogy annak ellenére nekik még nem kellett olyan magas vízdíjakat fizetni, ők is inkább gyűjtötték az esővizet. Régi hordókban, nem használt vödrökbe fogták fel az esővizet, melyet aszályosabb időkben hasznosítottak.
Az esővízhasznosítás egyik előnye, amellett, hogy spórolunk, hogy közben lágy vizet használunk. A lágy víz sokkal jobb növényeink, ruháink és takarítani kívánt felületeink számára is.
A lágy vízhez kevesebb mosószer hozzáadásával is elérhetjük azt a hatást, mint régebben. Továbbá nem kell tartanunk vízkövesedéstől sem. Növényeink számára pedig kétség kívül jobb a természet adta esővíz.
Ha többet szeretnél megtudni arról milyen további előnyei vannak az esőgyűjtésnek akkor a linkre kattintva megteheted.
Mire kell odafigyelnünk
Mint említettem minden tetőfelületről és burkolatról esővizet lehet gyűjteni. Ám ha jobban belegondolunk néha egy-egy szennyeződés bejuthat a rendszerbe.
Mindig alaposan gondolják át, és figyeljünk arra, hogy esővízszűrő berendezést is szereljünk be a rendszerbe. Ma már léteznek olyan szűrőberendezések, melyeket nagyon ritkán kell tisztítani, így azzal sem kell bajlódnunk. Emellett pedig a magvaktól kezdve a kisebb rovarokon át a nagyobb szennyeződéseket képesek kiszűrni, így tényleg jó minőségű vízhez juthatunk.
Legtöbbünk már találkozhatott azzal mikor nyáron heves zivatarok vannak. Az ilyenkor keletkező többletcsapadékot egészen nyugodtan az esővízgyűjtő tartályban tudjuk gyűjteni. Így elkerülve a hatalmas, hirtelen lezúduló víz romboló hatását. Továbbá pedig az aszályos időkben akár több köbméter vizet spórolhatunk meg.
Ha neked is felkeltettük érdeklődésed, és szeretnél esővízgyűjtéssel, esővízhasznosítással foglalkozni keress minket bátran. Fordulj hozzánk, és létrehozzuk saját esővízgyűjtő rendszered, hogy ne okozzon később fejfájást a magas vízdíj számla.