Ha nem szeretnél belegebedni a füvesítés előkészítése folyamatába, akkor nézd meg cikkünket amiben leírjuk hogy hogyan csináld, mire figyelj, hogyan lehet szép gyeped neked is.
Cikkünk végén eláruljuk hogy miért érdemes a komplett előkészítést választanod!
A füvesítés előkészítése ezekkel a munkákkal kezdődik
A füvesítés előkészítését a régi gyep felszedésével, eltávolításával kezdjük, vagy pedig a gyomirtás folyamatával.
Mikor van szükség a régi gyep eltávolítására?
Ha a talajt cserélni szeretnénk vagy felfrissíteni új, jobb minőségű termőfölddel, akkor érdemes a felső gyepes réteget pár centiméter vastagságban egyben eltávolítani. Ezt a módszert akkor javasoljuk ha már meglévő gyepünket tervezzük újrafüvesíteni, vagy akkor ha a terület erősen borított lágyszárú növényzettel.
A gyepes talajt munkagéppel hatékonyan és gyorsan el lehet távolítani, konténerbe tenni és utána jöhet is a friss termőföld.
Amennyiben vakondhálót szeretnénk akkor azt a termőföld beterítése előtt kell letenni és rögzíteni megfelelően.
Alapesetben a füvesítés előkészítése gyomirtást követően talajlazítást igényel
Alapvetően ha egy teljesen új “szűz” területet veszünk alapul, akkor nem szükséges a felső talajréteg eltávolítása. Itt elegendő lehet ha a meglévő talaj felső szintjére hordunk 10-15 (minimum) centiméter jó minőségű termőföldet. Természetesen ez csak akkor működik, ha a talajszint a friss földdel együtt nem haladja meg az elvárt magasságot, így nem kell levenni az altalaj szintjéből előzetesen.
Mennyi termőréteget érdemes a füvesítés alá tenni?
Füvesítés alá minimum 10 centiméter termőréteggel számoljunk. Ez a minimum, de szerintünk az optimális vastagság 20 centiméter. Ennél több sem kell, mert az már felesleges pazarlás volna, hiszen a gyep nem tudná hasznosítani azt.
Gyomirtásos módszer, talajlazítással
A hagyományos módszer, hogy gyomirtózzuk a füvesítésre szánt területet és utána rotáljuk a talajt vagyis átforgatjuk azt. Ebből aztán kigyűjtjük az elhalt beforgatott növényi részeket, és ezután kezdődhet a talaj egyengetése.
Miben tudunk segíteni neked hogy ne kelljen megszakadnod?
Mi elsősorban talajcsere vagy földfeltöltésnél tudunk neked segíteni. Abban hogy neked már csak a magokat kelljen elvetned. Mi hozzunk a legjobb minőségű termőföldet, betermeljük, elterítjük, és akár tökéletesen el is gereblyézzük.
Így néz ki a folyamat
Rendelhetsz tőlünk csak termőföldet, a termőföld betöltését-szétterítését, de akár megrendelheted tőlünk a terület teljes gyomirtását egészen a kézi tereprendezésig ami után már csak a magokat kell elvetned. Így a füvesítés előkészítése nem a te gondod lesz, ezt a terhet levesszük a válladról.
Miért érdemes megrendelned a teljes folyamatot?
Nem akarunk rábeszélni hogy mindent velünk végeztess el. De pontosan tudjuk hogy a füvesítés előkészítése a leghálátlanabb munka az egész folyamán.
Itt kell a legtöbbet izzadni, és ezt a részét nagyon könnyű rosszul is végezni. Ugyanis a finom tereprendezésnél – amit kézzel végeznek – szakértő, gyakorlott kezekre van szükség ahhoz hogy a végeredmény szuper legyen.
A termőföld megérkezése után elkezdjük annak betöltését munkagépekkel. Ügyelünk a biztonságra minden esetben. A termőföld betöltésénél fontos hogy nem szabad a munkagép kanalával elhúzni teljesen a földet mert az túlságosan letömörítené a talajt. A talaj ez esetben nem lélegezne, nem eresztené át a vizet és a gyep gyökere is nehezen tudná áttörni azt.
Ezért csak finoman a munkagépkanál körmeivel húzzuk el a talajt. Így az nem tömörödik le túlságosan, biztosítva ezzel a szép gyep lehetőségét.
Mennyi kézi munka van még a gépi behordás és elterítés után?
Sok, mivel a betermelt és géppel elterített földet még 2x-3x át kell gereblyézni. A füvesítés előkészítése nem csak abból áll, hogy behordjuk a földet.
A behordott földet el kell finoman gereblyézni, majd hengerrel tömöríteni, majd újra gereblyézni addig, ameddig tökéletes nem lesz.
Ezután lehet majd vetni bele a fűmagot. Azonban van még egy lényeges dolog, hogy a fűmagot így is csak a friss földből kikelő gyomok leirtása után lehet majd elvetni.
Alapszabályok a füvesítés előkészítése során
Nincsen olyan hogy gyommentes termőföld, ezért számíts rá hogy a füvesítés előtti gyomirtást nem úszod meg.
Ha valami munkagépes azt mondja neked hogy teljesen elhúzza a talajt, hogy ne kelljen sokat gereblyézned, ne engedd neki. Sokkal több munka lesz a letömörödött földet újra lazítanod mintsem az elején jól csinálták volna meg a munkát.
Ne spórolj a magvetés előtti gyomirtásokon. Legalább 3x végezd el egymást követően, hogy gyommentes gyeped lehessen.