Mindent az esővíz szikkasztó jelentőségéről, módszereiről, előnyeiről és hátrányairól.
Esővíz kezelési rendszereinket itt megismerheted konkrét árakkal
Hazánk abban a szerencsés helyzetben van, hogy az évi csapadék mennyisége elegendő ahhoz, hogy a növényeink ne szenvedjenek különösebb károsodást vízhiányból eredendően.
Ugyanakkor fontos kiemelni azt, hogy bár a lehullott víz mennyisége elegendő, az eloszlása már nem megfelelő. Gondoljunk csak bele, hogy egyre többször találkozhatunk szárazabb hónapokkal, mikor akár több héten keresztül nem hull csapadék és van, amikor egy hétig folyamat esik az eső.
Ahhoz, hogy a szárazabb időszakban is rendelkezésünkre álljon megfelelő mennyiségű víz, az esővíz gyűjtését javasoljuk. Ezzel párhuzamosan pedig egyre többször szembesülhetünk nagyobb viharokkal, heves esőzésekkel, illetve tavasszal a nagymértékű olvadással. Erre is van azonban megoldás.
Méghozzá esővíz szikkasztó berendezés telepítése.
Ily esetekben a hirtelenre talajra kerülő csapadékot a föld nem képes olyan gyorsasággal elvezetni, mint ahogy az zúdul rá, illetve a párolgás folyamata is kizárt tényező, így többféle kárt okozhat. Ilyen gyakori kár lehet például egy pince vagy alagsor beázása. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük ajánlott szikkasztó berendezéseket alkalmazni.
Ha egy új ház építése előtt állunk, nagyon fontos lehet már akkor beruházni ilyen, az esővíz szikkasztására alkalmas berendezésekre. A telepítésük egyszerű, nagyobb fizikai munkát vagy föld munkát nem igényel, és általában ezek a szikkasztó berendezések sem rendelkeznek nagyobb súlyokkal, így szerelésük viszonylag gyorsan véghez vihető.
Mire gondolunk, ha elszikkadásról beszélünk?
Elszikkadáskor a hirtelen lezúdult csapadékvíz a talajba kerül, és ott addig szivárog a rétegek között, amíg nem talál egy olyan vízzáró réteget, amelyen már nem képes a továbbhaladásra. Általában ezt a réteget nevezik talajvíznek.
Egy ház építésénél kevésszer találkozhatunk ezzel a talajvízzel, hiszen legtöbbször a pinceszint körülbelül 2 méterre van a talaj felszínétől, azonban a talajvíz csak ez alatt található.
Hogyan történik a szikkasztó berendezések telepítése?
Legtöbbször általában kaviccsal töltött szikkasztóval vagy szikkasztó blokkal, esetleg szikkasztó alagúttal találkozhatunk. Ezek telepítése azonban hasonló módon megy végbe. Első lépésként egy gödröt kell kiásni. Ennek a gödörnek az alja célszerű, ha legalább méterre van a talajvíz legfelső szintjétől, a tetejére pedig minimum 20 centiméter talajtakarást tervezzünk.
Mielőtt a kavicsot vagy a szikkasztó blokkokat beletesszük a gödörbe, előtte geotextillel gondosan kibéleljük a gödröt, hogy ne mosódhasson be a föld a kavics vagy a blokkok közé. Ha ez megtörténne akkor ez a szikkasztó működési zavarait, majd a teljes eltömődését okozhatná a későbbiekben.
Milyen geotextillel béleljem a gödröt?
A textil bélelésre érdemes vastagabb, 300-400 gramm/négyzetméter sűrűségű geotextilt használni.
A csatorna csöveket érdemes a geotextillel körbetekerni és egy gyorskötözővel rögzíteni hozzájuk a textilt, hogy itt is teljesen zárt legyen a rendszer. A pvc csöveket perforálhatjuk is, hogy a szikkasztón belüli részen már szivárgó csőként is működjenek, így nagyobb felületen tud távozni a víz egy kiadósabb eső esetén.
Amikor készen van a gödör feltöltése kaviccsal, vagy bekerültek a szikkasztó blokkok, akkor a geotextillel teljesen le kell zárni a szikkasztónk tetejét is. Ezután temethető a szikkasztó.
Az, hogy a munkagödör kapacitása mekkora legyen több tényezőtől függ. Ilyen például a helyi záporok gyakorisága, intenzitása, illetve a talaj vízáteresztő képessége, valamint a terepviszonyokat is figyelembe kell venni.
Telepítésnél fontos még, hogy a háztól körülbelül 4-6 méterre helyezzük el, illetve, mivel később azon a területen személygépkocsi vagy akár nagyobb tömegű tehergépjármű is áthaladhat, annak megfelelően rétegezzük földdel a tetejét.
Ha személygépkocsi közlekedik rajta elegendő lehet a 25 cm rétegezés, ha azonban később teherautó is hajthat rajta 50-80 cm réteg is kell, hogy rákerüljön.
Ezek az esővíz szikkasztó berendezések általában könnyen és gyorsan telepíthetőek, nagy terhelést is képesek elbírni, így akár parkolók vagy közterületek alá is telepíthetőek, tartósak, több elemet is egybe lehet kapcsolni, és mozgatásuk nem igényel nagyobb gépi munkát.
A kavicsos szikkasztó
A kavicsos esővíz szikkasztó a legköltséghatékonyabb megoldás. Előnye hogy olcsóbb, hátránya hogy telepítési folyamata nehezebb, kevésbé variálható a telepítési helyhez megfelelően mint a szikkasztó blokkok, egy esetleges javítás során nehezebb vele dolgozni, és kevesebb vizet tud elnyelni mint egy szikkasztó blokk, vagy alagút.
Telepítése ugyanúgy történik mint az alábbi két terméké, csak itt kavics kerül a kiásott gödörbe.
Szikkasztó blokk
Esővíz szikkasztására legtöbbször vagy szikkasztó blokkokat vagy szikkasztó alagutat szoktak javasolni.
A szikkasztó blokk alkalmas tetőről lezúduló csapadék befogadására, rövid ideig tartására, illetve szikkasztásra. Ezenkívül alkalmas csatornán keresztül levezett és egyéb burkolt területeken összegyűlt esővíz befogadására, szikkasztására. Valamint kerti tavak, víztározók és túlfolyók vizének elvezetésére és szikkasztására is alkalmazhatóak. Ezek általában nagy befogadóképességűek, egy elem akár 400 liter vizet is képes befogadni. Ugyanakkor ezek a szikkasztó blokk elemek egymásba építhetőek, így befogadóképességük tovább növelhető. Akár egy sorba, vízszintesen, vagy akár egymásra illesztve is működő képesek.
Telepítésük szintén nem követel nagyobb fizikai munkát, fontos azonban, hogy a rétegezés fölöttük megfelelő legyen, kiváltképp, ha később nagyobb teherbírásnak lesznek kitéve.
Szikkasztó alagút
Az esővíz szikkasztására alkalmas másik legtöbbször alkalmazott elem a szikkasztú alagút. Ezeket az alagutakat szintén telepíthetjük kertünkbe, vagy akár más területre.
A szikkasztó alagutak esővíz befogadóképessége szintén elérheti a 300 litert is, azonban ezt a szerkezeti elemet is lehet bővíteni, így befogadóképességük növelhető. Ha több egymásba kapcsolható elemet illesztünk össze, akkor az elejét és a végét kell csupán egy végzáró elemmel ellátnunk.
Ez az esővíz szikkasztó berendezés, mivel több helyen lyukasztott, a benne felgyűlt vizet több irányba képes eloszlatni a talajban és ott képes a víz tovább folyni.
Telepítésük szintén nem bonyolult folyamat, az elemeket viszonylag gyorsan egymásba lehet illeszteni, nagyobb gépi munkát nem igényel. A fölé kerülő rétegnek azonban itt is megfelelő vastagságúnak kell lennie, hogy később ne érje kár.
Mennyibe kerülhet a szikkasztó berendezés?
Mint a legtöbb esetben itt is fontos tisztázni, hogy pontos árat nehéz megállapítani, hiszen rengeteg minden módosíthatja azt. Ezek közé, a módosító tényezők közé tartozik, az, hogy blokkot vagy szikkasztó alagutat szeretnénk e. Hány darabot szeretnénk esetleg egymásba illeszteni, illetve, hogy mekkora űrtartalmú szikkasztóra van szükségünk.
Egy kisebb szikkasztó blokk, például egy 200 literes körülbelül 20.000 és 30.000 Forint között mozog. Egy nagyobb befogadóképességű szikkasztó blokk ára már elérheti a 40.000 – 50.000 Forintot is. Ha ezekből többet is szeretnénk egymásba illeszteni, értelem szerűen úgy növekszik az ára.
Egy szikkasztó alagút esetében, mely például 300 liter befogadóképességű 15.000 – 20.000 Forint között lehet az ára. Ha több elemet szeretnénk egymásba illeszteni, akkor az elemet többször kell megvásárolni plusz az elejére és végére záró elemet illeszteni. Ez a záró elem 5.000 de akár 10.000 Forint is lehet.
Az tehát, hogy pontosan mennyibe kerül egy esővíz szikkasztó berendezés több tényezőtől függ, ha azonban eldöntötted mire is van szükséged, keress minket bártan és segítünk neked a pontosabb információ kialakításában.
Összességében az esővíz szikkasztásáról
Különösképpen az utóbbi évek során egyre többször szembesülhettünk azzal, hogy nagyobb viharok, esőzések érték el hazánkat. Ez a nagyobb mennyiségben lezúduló csapadék befogadása nagy és olykor lehetetlen feladatot jelent a talaj számára. Hiszen a víz nem képes olyan gyorsan utat törni magának a föld mélyén és szivárogni, amilyen gyorsan az zúdul lefelé.
Annak érdekében, hogy ezek miatt, a nagyobb esőzések miatt kialakuló károkat megakadályozzuk alkalmazzunk esővíz szikkasztó berendezéseket. Ezek a szikkasztó elemek, szerkezetüket tekintve elősegítik, hogy a talajban a víz több irányba tudjon szivárogni, rövidebb idő alatt.
Az esővíz szikkasztására alkalmas szikkasztó blokk vagy szikkasztó alagút, egy könnyen és gyorsan telepíthető, befogadóképességüket tekintve bővíthető, nagy teherbíró képességű és tartós megoldást jelentő befektetés a jövőre nézve. Telepítésük nem igényel nagyobb, akár több napig elhúzódó földmunkát, és évek hosszú során át képesek megfelelően ellátni feladatukat.
Hasznos tipp: A szikkasztót legalább 20 centiméter talajréteggel fedjük le, főleg, ha növényt vagy gyepet szeretnénk fölé telepíteni. Azért kell így tenni, mert a szikasztóelem fölötti talajszelvény mindig gyorsabb ütemben fog kiszáradni, ezért törekedjünk rá hogy minél vastagabb réteg föld fedje azt.
Ha neked is felkeltette érdeklődésed az esővíz szikkasztásról szóló cikkünk és szeretnél bővebb információt kapni, vagy akár szikkasztó berendezést igényelnél, fordulj hozzánk bizalommal!