Napjainkban egyre többen gondolkoznak el azon, milyen jó lenne csobbanni egyet a saját kertjükben található medencében. Ennek megvalósításához viszont több dolgot is át kell gondolnunk a medence alapozás kapcsán.
Medence alapod kiásásához szükséged lenne földmunkagépre kezelővel? Olyanra aki Profi? Akkor keress minket bizalommal. Több mint 10 éve a piacon +36707792031
Milyen medence típust válasszunk?
A medencéket többféle szempont alapján tudjuk csoportosítani. Szerkezetük szerint beszélhetünk előre gyártott medencékről és vasbeton medencékről. Vízforgatási technológia szerint vannak süllyesztett és feszített víztükrű medencék és elhelyezkedésük szerint elkülönítünk beltéri és kültéri medencéket.
Általában az előre gyártott medencék esetében, mint például a polipropilén medencék vagy a fémpalástú fóliaburkolatú medencék egy keretbe foglalt homokágy a medence alapja, melyet a már előre legyártott medence behelyezése előtt vízszintesen lebetonoznak és ebbe helyezik bele a medencét.
Vasbeton medencék esetében a medence alapozása úgy történik, hogy szintén kiásnak egy homokágyat, a későbbi medence helyét, majd ez az alap kap egy beton réteget, és erre a rétegre építik fel zsalukőből a majdani medence falát.
A betonalap alá minden esetben gondoskodni kell 15-20 cm kőzúzalék, majd erre kerülő pár centi finom kőzúzalék rétegről.
Ily módon készülő medencéknek is több fajtája ismert, például a zsalukőből készült fóliaburkolatú medence, helyszínen zsaluzott fóliaburkolatú vasbeton medencék vagy helyszínen zsaluzott teljesen vízzáró vasbeton szerkezetű mozaik vagy csempe burkolatú medencék.
Medence alapozás előtti teendők
Első és talán legfontosabb kérdés, hogy hol is helyezkedjen el a medence. Mivel nagyon sokáig fog rendelkezésünkre állni ezért ezt a kérdést alaposan át kell gondolnunk.
Fontos, hogy egyenletes, sík területen helyezkedjen el, ami a medence alapjának szempontjából elengedhetetlen. Emellett vegyük számításba azt is, ha például egy fa vagy magasabb növény alá építjük, akkor később belehullhat a lomb a fáról, amitől a medencét megtisztítani nehéz, és szennyeződés kerül a vízbe.
Medence alap kiásás módja és ideje
A medence létesítés első mozzanata az alapok kiásása, tehát a földkitermelés. Általában megegyezési alapon dől el, ki mekkora medencére vágyik, de azt fontos figyelembe venni, hogy minél nagyobb medencét szeretnénk annál magasabb lesz a kivitelezés és a fenntartás költsége is.
Azt, hogy milyen mély alap kerül kiásásra befolyásolja milyen típusú a medence, ha például előre gyártott medencét választunk akkor azokhoz a méretekhez célszerű tartani. Általánosságban, aki csak otthoni csobbanásra szeretné használni medencéjét annak megfelelő egy 1,2 m mélységű alapot kiásni. Mivel összességében nagyobb földmunkáról beszélünk célszerű ehhez megfelelő munkagépet igényelni, mint például bobcat vagy árokásó gép
Mivel viszonylag nagy tömegű és mennyiségű föld kerül kiemelésre, ezért szükséges annak elszállításáról, vagy ideiglenes tárolásáról gondoskodni. Ehhez célszerű lehet egy adott területet elkülöníteni, ahová a kiásott föld kerül, majd egy konténer igénybe vételével elszállítatni azt.
Az alap kiásásának idejét többféle tényező befolyásolhatja, ezek közé tartozik a medence alap mérete, hiszen minél nagyobb annál tovább tarthat a munka.
Ezen kívül például, az, hogy milyen a talaj minősége, gondolva itt arra, hogy egy kötöttebb, kövesebb talajt nem olyan könnyű mozgatni, mint egy lazább szerkezetű talajt. Van-e a közelben fa, öntözőrendszer melyekre oda kell figyelni, vagy más mozgást akadályozó rész. Illetve a befolyásoló tényezők közé tartozik az időjárás is, hiszen esősebb napokon lassabban halad a földmunka, mint száraz időben.
Mennyibe kerülhet a medence alapozás?
A medence alap ásás árát több tényező befolyásolhatja, ezek közé tartozik, az, hogy mekkora méretekről is beszélünk, amit ki kell ásni, emellett, hogy milyen messze kell mennie a szakembernek, hiszen legtöbb esetben kiszállási költséggel is számolnunk kell.
Az árakat befolyásolja még a terület megközelíthetősége és a talaj kötöttségi szintje.
Mindezek mellett elmondható, hogy egy átlagos medence telepítéséhez szükséges földmunka költsége nagyjából 200.000. és 500.000. Ft között mozog. Természetesen amennyiben a kitermelt földet el kell vinni az növeli a költségeket.
A munkagépek nagyjából 2 nap alatt végeznek egy medence alapásással. Ez ugyebár az aktuális munkagép díjakkal számolandó költség, a kiszállási költség területenként eltérhet.
Mikor vágjak bele a medence létesítésébe?
A medence alapjának kiásása előtt még van pár teendő amit el kell intézni. Ezeket akár már tavasszal (április-május környékén) el lehet kezdeni, hogy mire berobban a jó idő már lehessen kezdeni a kinti munkálatokat. Célszerű keresni egy szakembert, aki az alapunk ásását és a földmunkákat szakszerűen elvégzi, így akár 1-2 hónap alatt elkészülhet kertünk egyik fókuszpontja.