Hogyan kell kialakítani egy megfelelő alapot a családi ház kivitelezésekor? Hol találod a jó megoldásokat és hogyan spórolhatsz már itt akár 500.000. Forintot? Elmondom a cikkben
Kis odafigyelés ami sok százezer forint költségtől menthet meg téged. Érdemes végigolvasni a cikket.
Az alap pontos kitűzése
Ez elsősorban nem a te feladatod mivel ezt a kiviteleződ fogja intézni, azonban akkor is jó ha figyelmezteted rá őt. Az alap pontos kitűzésével nem termelnek le a területről feleslegese földet, amivel aztán kezdeni is kell valamit.
Azért emeltem ezt ki, mert gyakran találkozunk olyan munkákkal, ahol a kelleténél jóval mélyebbre ástak mint kellett volna. Így az alapba több anyagot kellett beépíteni mint ami szükséges lett volna, a kitermelt anyag kezelése pedig szintén többletköltségeket okozott.
A talaj újrahasznosítás szabálya a családi ház építésénél
A cikkben felhasznált képek egy Budapesthez közeli területen készültek, ahol a családi ház alapjának kiásására kértek fel minket. Egy ilyen területen jellemzően nagyin jó minőségű a termőföld.
Pontosan emiatt, a talaj felső rétegét vagyis a termőréteget célszerű külön deponálni az alsóbb holt talajréteggel. Az alsóbb rétegek nem alkalmasak másra csak töltésre. Azonban a termőréteget újra lehet hasznosítani, ezért fontos hogy külön kezeljük.
Ennek a családi háznak az alapjából körülbelül 200 köbméter földet emeltünk ki, aminek több mint a fele termőföld volt. Ha a családi ház körüli tereprendezések folyamán szükség van termőföldre, akkor így nem kell rendelni drágán, hanem fel lehet használni azt ami ott volt. Ha az altalajból kitermelt földet kevertük volna a termőréteggel, akkor bizony romlott volna annak minősége, így sem a felhasználásra, sem pedig továbbértékesítésre nem lett volna alkalmas.
Igen. Ugyanis ha a termőföldre nincsen szükséged a családi ház kertjének kialakításánál, akkor el is tudod adni. A budapesti telephelyeken a termőföld ára 3300 forint+áfa árról indul amiben a szállítás nincsen benne. Ha a példánál maradok, akkor a minimum 100 köbméter termőföldet deponáltunk külön, amiből ki lehet kalkulálni hogy áron alul is 200.000. forint megtakarítást jelent.
Ennek a családi háznak az alapja 15×20 méteres volt, és a terület adottságaiból kifolyólag nem is kellett teljes mélységében kiásni az alapot. Egy nagyobb területű családi ház esetében még több termőfölddel is lehet számolni.
Ezen érdemes elgondolkodni és figyelni rá.
Mit kezdjek a töltőfölddel?
A töltőföld ugyanúgy eladható mint a termőföld, vagy legalábbis ingyen odaadható, így nem kell fizetned az elszállításért. Ez kapcsolatokon is múlik, de sokszor a kivitelező is tud ebben segíteni.
Ha nagyon meg akarunk szabadulni a töltőföldtől akkor érdemes lehet hirdetést feladni amiben meghirdetjük akár ingyen elvihető földként.
Így spórolhatsz egy tapasztalt gépkezelővel a családi ház kivitelezésénél
A tapasztalt gépkezelő itt nem csak a későbbi plusz munkák elkerülésében fog segíteni, hanem a föld szakszerű deponálásában is. Továbbá a munkavégzés sebességét is a felére tudja redukálni.
A példa munka esetében az történt, hogy felhívott minket a generálkivitelező, hogy volna egy körülbelül 2 napos projekt amit sürgősen meg kellene csinálni.
A feladat az alap kiemelése, szintezése és a föld deponálása volt. A feladatot 7 óra alatt teljesítettük. Na akkor mi a drágább? Egy 6000 ft/órás gépkezelő 16-20 órában, vagy egy 60.000. forint napidíjas gép 8 órán belül?
A matek könnyű. Sokszor pár ezer forint különbségek miatt választanak olcsóbb kivitelezőt a földmunkára, mondván hogy nincsenek különbségek. Dehogy nincsenek. Mivel mi figyelembe vesszük a megbízóink érdekeit, és gyorsan is haladunk ezért sokkal jobban megéri velünk együtt dolgozni.
Ha földmunkára van szükséged akkor a +36707792031 es telefonszámon tudsz segítséget kérni, vagy a kapcsolati oldalunkon írhatsz nekünk.
Kertépítésben és kertgondozásban is tudunk segíteni ha arra volna szükséged!